Stil

Cilat janë efektet anësore të një trajtimi me keratinë?


Drejtimi i flokeve me keratine

Një trajtim me keratinë është një proces që zbut dhe shpesh drejton flokët. Ju gjithashtu mund ta dëgjoni atë të quajtur një trajtim brazilian me keratinë ose një fryrje braziliane. Ai përfshin aplikimin e produkteve në flokë, tharjen e flokëve dhe mbylljen e tyre me një hekur të sheshtë.

Keratina është një lloj proteine natyrale në lëkurë, flokë dhe thonj. Një trajtim me keratinë shton keratinë shtesë në flokët tuaj, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e kërcitjes, rritjen e shkëlqimit dhe forcimin e flokëve. Nëse keni flokë kaçurrelë ose me onde, trajtimet me keratinë mund t’i bëjnë flokët tuaj më të drejtë.

Por këto trajtime mund të vijnë me disa efekte anësore të padëshiruara dhe mund të paraqesin disa çështje sigurie.

Efektet anësore të mundshme

Keratina e përdorur në trajtimet e bukurisë është zakonisht nga lëkura, flokët, thonjtë ose kafshët. Ndërsa keratina është një proteinë natyrale, këto produkte bëhen me disa përbërës të tjerë të shtuar, duke përfshirë një kimikat të quajtur formaldehid.

Shoqëria Amerikane e Kancerit paralajmëron se formaldehidi është një kimikat kancerogjen i njohur. Kjo do të thotë se mund të shkaktojë kancer ose të ndihmojë kancerin të rritet. Formaldehidi gjithashtu mund të shkaktojë efekte të tjera anësore shëndetësore.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave(FDA) paralajmëron se formaldehidi dhe përbërësit e lidhur në trajtimet me keratin mund të kontribuojnë në: irritim të syve, dhimbje koke, marramendje, dhimbje të fytit, kollitje, të përziera, dhimbje gjoksi,  të vjella, skuqje.

Këto efekte anësore janë raportuar si nga konsumatorët që kanë marrë trajtime me keratinë ashtu edhe nga stilistët që i kanë ofruar ato.

Efektet priren të ndodhin gjatë ose menjëherë pas një trajtimi me keratinë duke përdorur produkte që përmbajnë formaldehid. Është ende e paqartë nëse trajtimet me keratinë që përmbajnë formaldehid kanë efekte afatgjata shëndetësore ose cilat mund të jenë ato efekte.

Përfitimet

Përfitimet specifike që do të merrni nga një trajtim me keratinë varen nga lloji i flokëve dhe produktet e përdorura.

Në përgjithësi, ju mund të prisni përfitimet e mëposhtme nga një trajtim me keratinë:

Flokë të mëndafshtë

Ekspozimi ndaj diellit, ngjyrosjes së flokëve dhe trajtimeve të tjera kimike mund t’i zhvesh flokët tuaj nga keratina natyrale, duke lënë pas zona poroze që janë më të ndjeshme ndaj thyerjes dhe dëmtimeve të tjera. Trajtimet me keratinë punojnë për të “rimbushur” këto zona që kanë humbur keratinën. Rezultati është një bosht floku më i lëmuar, i cili përkthehet në flokë të mëndafshtë dhe më të shndritshëm.

Flokë më të drejtë

Në varësi të produkteve të përdorura, një trajtim me keratinë mund të drejtojë flokët kaçurrelë ose me onde.

Kaçurrela më të lëmuara

Kjo është e drejtë – një trajtim me keratinë nuk duhet të rezultojë në flokë të drejtë. Disa formulime thjesht do të zvogëlojnë skuqjen, duke siguruar kaçurrela ose valëzime më të buta dhe më të buta.

Flokë më të fortë

Duke rimbushur keratinën e humbur në boshtin tuaj të flokëve, trajtimet me keratinë mund t’i bëjnë flokët më të fortë dhe më pak të prirur për t’u thyer. Për disa njerëz, kjo mund të rezultojë në aftësinë për t’i rritur flokët më gjatë, pasi fijet kanë më pak gjasa të thyhen.

Flokë me pamje më të trashë

Përveç forcimit të flokëve, rimbushja e keratinës përmes një trajtimi me keratinë mund t’i bëjë flokët të duken më të trashë.

Nëse vendosni të merrni një trajtim me keratinë, sigurohuni që t’i tregoni stilistit tuaj se çfarë po kërkoni të dilni nga trajtimi. Ata mund të rregullojnë produktet dhe procesin për t’ju ndihmuar të arrini atë që kërkoni.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore