Sport

Çiklizmi Britanik ndalon gratë transgjinore të garojnë në konkurrencën e femrave


Emily Bridges (Instagram)

Çiklizmi Britanik i ka ndaluar gratë transgjinore që të garojnë në kategorinë e femrave në të gjitha ngjarjet për të “ruajtur drejtësinë e konkurrencës”.

Politika e re e organit qeverisës kombëtar i jep fund ëndrrës së çiklistes transgjinore Emily Bridges për të konkurruar për Britaninë e Madhe ose Uellsin në garat e grave dhe ushtron presion mbi federatën ndërkombëtare të sportit, UCI, për të forcuar rregullat e veta.

Çiklizmi Britanik do të ndryshojë kategorinë e tyre aktuale të meshkujve në një kategori “të hapur”, ku gratë transgjinore mund të konkurrojnë kundër të tjerëve të lindur meshkuj, ndërsa kategoria e femrave do të rezervohet për ato që ishin femra në lindje.

Politika e re lidhet me të gjitha aktivitetet konkurruese, çdo garë ose ngjarje që përfshin kohën, renditjen ose çmimet, dhe do të hyjë në fuqi plotësisht deri në fund të këtij viti.

Gratë transgjinore do të lejohen ende të ngasin në mjedise jo-konkurruese çiklizmi, siç është programi i komunitetit Breeze.

Rregullat e mëparshme të Çiklizmi Britanik i lejonin gratë transgjinore të konkurronin në kategorinë e femrave me kusht që ato të kishin ulur nivelet e tyre të testosteronit në nën pesë nanomole për litër gjatë një periudhe 12-mujore.

Megjithatë, ata e pezulluan atë politikë në prill të vitit të kaluar pasi Bridges, i cili më parë ishte në Akademinë e Britanisë së Madhe si një çiklist mashkull i quajtur Zach, u përpoq të hynte në garën e grave në Kampionatin Kombëtar të Omnium, ku do të kishte dalë kundër pesë herë kampiones olimpike, Laura Kenny.

Çiklizmi Britanik më pas filloi një konsultim me çiklistet femra dhe transgjinorë dhe rishikoi provat mjekësore të disponueshme, duke arritur në përfundimin se “edhe me shtypjen e testosteronit, gratë trans që kalojnë pas pubertetit ruajnë një avantazh të performancës”.

Njoftimi i Çiklizmit Britanik vjen më pak se katër javë pas stuhisë së fundit transgjinore të sportit, kur amerikani Austin Killips fitoi Tour of the Gila, çiklisti i parë transgjinor që triumfoi në një garë zyrtare të skenës UCI.

UCI aktualisht lejon gratë transgjinore të konkurrojnë në garat e femrave për sa kohë që ato kanë ulur nivelet e tyre të testosteronit në 2.5 nmol/L gjatë një periudhe dyvjeçare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore