Sport

Christian Horner: Jos Verstappen thotë se polemika është ‘duke e ndarë ekipin’


Polemika rreth drejtorit të ekipit të Red Bull, Christian Horner, po “i largon njerëzit”, thotë babai i kampionit të ekipit në F1, Max Verstappen.

Një email anonim, duke përfshirë mesazhe që supozohej se përfshinte Horner, u zbuluan të enjten, një ditë pasi Red Bull hodhi poshtë një ankesë për sjellje të papërshtatshme kundër tij.

Horner ka refuzuar të thotë nëse mesazhet e zbuluara janë të vërteta.

“Nuk mund të vazhdojë në këtë mënyrë,” tha ish-piloti i F1 Jos Verstappen. “Situata nuk është e mirë për ekipin dhe po i largon njerëzit”.

Verstappen mohoi se ai ishte burimi i rrjedhjeve.

51-vjeçari i tha gazetës holandeze De Telegraaf: “Pse do ta bëja këtë? Max ka një kontratë me Red Bull deri në vitin 2028, po performon shkëlqyeshëm dhe ndihet si në shtëpinë time këtu. Nuk kam fare interes për këtë.”

Verstappen bëri komente të ngjashme për Daily Mail, duke thënë se Red Bull do të “shpërthente” nëse Horner qëndronte në pozicionin e tij, duke shtuar: “Ai po luan viktimën kur është ai që shkakton probleme”.

Verstappen i tha BBC Sport se ai i bëri komentet për dy gazetat pasi u përplas me Horner në Bahrein.

Ai shtoi se Max Verstappen i kishte parë komentet dhe nuk tha asgjë.

Një zëdhënës i Red Bull tha: “Nuk ka probleme këtu. Ekipi është i bashkuar dhe ne jemi të fokusuar në garat.”

Të dielën Telegraaf raportoi se Max Verstappen i ishte kërkuar nga Mohammed Ben Sulayem, presidenti i organit drejtues të F1-së, FIA, të mbështeste publikisht Hornerin.

BBC Sport e ka verifikuar në mënyrë të pavarur historinë.

Qasja e Ben Sulayem erdhi pasi Max Verstappen i dha vetëm mbështetje të kualifikuar Hornerit kur u pyet katër herë në krye të Çmimit të Madh të Bahreinit të shtunën nëse ai kishte besim dhe besim të plotë tek ai.

Në lidhje me ngjarjen e Bahreinit, FIA vazhdimisht tha se ishte në bisedë me drejtuesit e F1 për temën e akuzave të Horner.

Ndërhyrja e Jos Verstappen është potencialisht e rëndësishme sepse Max ka ndikim të madh brenda Red Bull si rezultat i suksesit të tij në pistë.

Ai gjithashtu pasqyron tensionet e brendshme që dihet se ekzistojnë brenda Red Bull, midis Horner dhe këshilltarit të motorsportit Helmut Marko, dhe midis pronarëve dhe drejtuesve të shumicës tajlandeze në selinë në Austri.

Vitin e kaluar Verstappens mbështetën austriak Markon pasi ai pati një mosmarrëveshje me Horner.

Pronësia e kompanisë është e ndarë, me 51% në pronësi të familjes Yoovidhya dhe 49% nga Red Bull në Austri, nën Mark Mateschitz, djali i bashkëthemeluesit Dietrich Mateschitz, i cili vdiq në tetor 2022.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore