Sport

Chelsea nuk ka plane për të shkarkuar Mauricio Pochettino-n


Mauricio Pochettino (Getty)

Chelsea thuhet se është i përgatitur të qëndrojë në krah të Mauricio Pochettino, pavarësisht një fillimi të dobët të sezonit, me klubin që aktualisht nuk ka në plan të shkarkojë trajnerin e tyre.

Blutë janë në vendin e 14-të në Premier League pas një hapjeje të dobët të sezonit 2023-24, në të cilin londinezët perëndimorë shpresonin të largoheshin nga mesi i tabelës.

Chelsea ka mbledhur vetëm pesë pikë nga gjashtë ndeshjet e tyre të para në ligë, me fitoren e tyre të vetme kundër të sapoardhurve të ligës, Luton Town para pushimit ndërkombëtar.

Pavarësisht një fillimi të vështirë, sipas “Football Insider”, Chelsea nuk ka plane të menjëhershme për të shkarkuar Pochettino në mes të një ecurie të dobët të rezultateve për të nisur sezonin.

Raporti pretendon se si menaxheri ashtu edhe hierarkia e klubit e kuptojnë se performanca dhe rezultatet duhet të përmirësohen shpejt në mënyrë që blutë të arrijnë objektivat e tyre këtë sezon.

Megjithatë, kuptohet se klubi i “Stamford Bridge” nuk po planifikon një ndryshim në pozitën drejtuese në të ardhmen e afërt, me Pochettino-n e ardhur vetëm në korrik.

Raporti shton se Chelsea ende e sheh ish-trajnerin e Tottenham si dikë që mund ta rikthejë klubin në atë që mund të konkurrojë rregullisht në krye të Premier League.

Pochettino nënshkroi një marrëveshje dyvjeçare në “Stamford Bridge” me ardhjen e tij këtë verë, që do të thotë se argjentinasi është kontraktuar në klub deri në fund të sezonit 2025-26.

Pavarësisht një fillimi shqetësues, besohet se “nuk ka ende panik në ‘Stamford Bridge’”, që do të thotë se ish-trajneri i Paris Saint-Germain do të qëndrojë në krye.

Chelsea do të kërkojë të regjistrojë golin e parë të muajit kur do të presë Brighton në raundin e tretë të Kupës EFL të mërkurën mbrëma.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore