Sport

Chelsea kontakton Dybala-n, edhe Barcelona pas argjentinasit


Paulo Dybala

Chelsea dhe Barcelona thuhet se kanë mbledhur “informacione paraprake” në lidhje me sulmuesin e Roma-s, Paulo Dybala, siç është tarifa e tij e ulët e transferimit.

Përveç një periudhe shumë të shkurtër në Argjentinën e tij të lindjes, Dybala ka luajtur gjithmonë në Itali. Ai filloi te Palermo, dhe pas një sezoni të tretë në të cilin ai shënoi 13 gola së bashku me 10 asistime, ai u rrëmbye nga Juventus-i.

Në 293 ndeshje për “Zonjën e Vjetër”, sulmuesi shënoi 115 gola dhe asistoi 48 herë.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai është paralajmëruar për lëvizje të mëdha evropiane, me shumë skuadra të Premier League që janë lidhur për një kohë, veçanërisht kur ai luante te Juventus.

Por ai mbeti në Itali pasi u largua nga klubi bardhezi dhe ka qenë te Roma për dy sezonet e fundit, në të dyja ka shënuar të paktën 14 gola në të gjitha garat.

Ai ka mbetur gjithashtu një asistues i jashtëzakonshëm, me nëntë asistime deri më tani këtë sezon pas tetë të sezonit të kaluar.

Tani 30 vjeç, ai mund të jetë duke hyrë në fazat e fundit në të cilat do të ishte e mundur që ai të largohej nga Italia dhe të kërkonte të lërë gjurmë në një vend tjetër përpara se karriera e tij të përfundojë.

Thuhet se Chelsea dhe Barcelona po kërkojnë t’i japin atij këtë shans.

Kjo është sipas gazetarit Rudy Galetti, i cili deklaron se ndërsa Dybala është në pritje të diskutimit të një kontrate të re me Roma-n, ajo aktuale e tij skadon në 2025, të dy klubet kanë rënë në kontakt.

Thuhet se ata kanë “mbledhur informacion paraprak”, me klauzolën e tij të lirimit të përmendur në mënyrë specifike. U zbulua nga gazetari, Fabrizio Romano më parë se klubet e huaja mund të nënshkruajnë me Dybala-n për pak më shumë se 10 milionë paundë. Një numër i mediave sugjerojnë se klauzola mbetet aktive.

Si për Blutë ashtu edhe për Barçën, nënshkrimi i një golashënuesi të tillë për një tarifë kaq të ulët do të ishte veçanërisht ideale.

Chelsea nuk ka pasur një sulmues vdekjeprurës në krye për vite me radhë, dhe po shikon si Viktor Gyokeres, Victor Osimhen dhe Ivan Toney. Por të gjithë ata yje do të kushtojnë shumë dhe Todd Boehly duhet të jetë konservator, pasi ai tashmë do të duhet të shesë disa lojtarë për të gjeneruar fonde.

Si i tillë, marrja e Dybala, i cili ka shënuar një gol në ligë më pak se Osimhen këtë sezon, por do të kushtojë rreth 100 milionë paundë më pak, do të ishte një punë e zgjuar.

Barça ka problemet e veta financiare për momentin dhe pothuajse nuk ka shpenzuar para në dy dritaret e kaluara të transferimeve për shkak të tyre.

Ata po kërkojnë të nënshkruajnë Joao Felix pas huazimit të tij nga Atletico Madrid, por mund të mos jenë në gjendje ta përballojnë atë nëse fillimisht nuk bëhen shumë para nga shitjet.

Si i tillë, Dybala mund të jetë një zëvendësues i dobishëm nëse nënshkrimi i portugezit nuk është i mundur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore