Sport

Chelsea i bashkohet garës për të transferuar De Jong


Chelsea është gati të bëjë një lëvizje për mesfushorin e Barcelonës, Frenkie de Jong, thotë Sport.

Largimi i De Jong 25 vjeç shihet si i domosdoshëm nga klubi pasi ata përpiqen të zgjidhin çështjet e tyre financiare dhe përpiqen të regjistrojnë nënshkrimet e tyre të reja këtë verë për të përmbushur kufirin e pagave të LaLiga-s.

Sipas media-s amerikane ESPN, Barcelona dhe Manchester United kishin rënë dakord për një tarifë fillestare prej 65 milionë euro, plus 20 milionë euro shtesë, për të nënshkruar me mesfushorin.

Sidoqoftë, De Jong do të preferonte t’i bashkohej një klubi të Ligës së Kampionëve nëse i duhet të largohej nga Barcelona dhe, megjithëse preferenca e tij është të qëndrojë në Camp Nou, skuadra e LaLigës dëshiron ta transferojë atë.

Ndërsa Barcelonaa është qartësisht e gatshme të pranojë oferta për transferime, kushtet personale janë një problem me rreth 400,000 euro në javë dhe ekziston gjithashtu problemi rreth pagës së raportuar prej 20 milionë eurosh që i detyrohet holandezit pasi ai mori një shkurtim pagash për të ndihmuar skuadrën katalane gjatë pandemisë COVID-19.

United nuk është ende jashtë garës, por së shpejti mund të ketë konkurrencë nga Chelsea.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore