Shqipëria

ChatGPT ofrohet shqip në iOS tashmë, njofton Mira Murati


Shefja operative e kompanisë OpenAI, e cila ofron edhe shërbimin e njohur të inteligjencës artificiale, ChatGPT, Mira Murati, ka njoftuar se duke nga tani, zyrtarisht, shërbimi për përdoruesit e smartphonëve Apple, do të kenë opsionin për ta përdorur në gjuhën shqipe aplikacionin.

Përmes një postimi në median sociale Twitter, Murati shkroi se aplikacioni i ChatGPT, është i përshtatur tashmë në iOS në gjuhën shqipe, si edhe në një sërë gjuhësh të tjera.

Ato përfshijnë anglishten, frëngjishten, gjermanishten, kroatishten dhe gjuhën koreane.

Ndërkaq, shqipja është edhe një ndër gjuhët e para që i shtohet aplikacionit, duke parë faktin se vetë Murati ka prejardhje shqiptare.

Mira Murati, me origjinë nga Vlora, – e cila ka kryer studimet në Tiranë – është personi më i rëndesishëm në botën e Intelegjencës Artificiale e teknologjisë në OpenAI, startup-i pas ChatGPT.

Konkretisht, Murati është shefja e teknologjisë në ChatGPT dhe shpesh është cilësuar si truri pas gjithë këtij zhvillimi.

ChatGPT është konsideruar, chatboti më i avancuar i AI-së që është vendosur ndonjëherë në një audiencë masive.

ChatGPT dhe rreziku i Inteligjencës Artificiale, rrëfehen Mira Murati dhe Sam Altamani

Mira Murati thotë se ChatGPT-ja nuk shkel rregullat e “ligjit për privatësinë”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore