Sport

Champions League vjen me dy ndeshje të raundit të 1/16-të


UEFA Champions League do të zhvillojë këtë të martë dy takimet e radhës së raundit të 1/16-të. Inter-i do të përballet me Atletico Madrid-in, ndërsa PSV Eindhoven pret Borussia Dortmund-in. Te dy sfidat do të fillojnë nga ora 21:00.

Precedenti i vetëm mes Inter-it dhe Atletico Madrid-it daton në Superkupën Evropiane të vitit 2010, e fituar 2-0 nga spanjollët falë golave ​​të Jose Antonio Reyes dhe Sergio Aguero.

Me Diego Simeone-n në krye, Atletico Madrid-i ka fituar pesë nga gjashtë ndeshjet me eliminim direkt në garat evropiane kundër kundërshtarëve italianë. Sidoqoftë, më i fundit prej tyre përfundoi me një humbje 0-3 ndaj Juventus-it në raundin e 16-të të 2018-19, një rezultat që i eliminoi ata nga ai turne (fituan 2-0 takimin e parë).

Kjo do të jetë ndeshja e parë e Inter-it me eliminim direkt në Champions League kundër një skuadre spanjolle që nga gjysmëfinalja 2009-10, kur, me Jose Mourinho-n në krye, ata eliminuan Barcelona-n e Pep Guardiola-s (rezultati i përgjithshëm 3-2).

Atletico Madrid-i ka fituar vetëm pesë nga 18 ndeshjet jashtë vendit kundër ekipeve italiane në garat evropiane. Megjithatë, “Colchoneros” i kanë fituar të dyja ndeshjet kundër këtyre kundërshtarëve në stadiumin “Giuseppe Meazza” (1-0 në 2014 dhe 2-1 në 2021, kundër Milan-it).

Inter-i ka humbur vetëm një nga 13 ndeshjet e fundit të Champions League, finalen e sezonit të kaluar kundër Manchester City-t.

PSV dhe Borussia Dortmund nuk janë takuar në Evropë që nga faza e parë e grupeve të Champions League 2002-03. Gjermanët fituan 3-1 në “Philips Stadion” dhe barazuan 1-1 në ndeshjen e kthimit në “Signal Iduna Park”.

Kjo do të jetë ndeshja e parë me nokaut për PSV-në kundër një skuadre gjermane, me bardhekuqtë që kanë humbur tetë nga 12 ndeshjet e mëparshme kundër këtyre skuadrave në fazën e grupeve. Megjithatë, për Borussia Dortmund-in, i vetmi takim me një skuadër holandeze në raundet e eliminimit direkt daton në çerekfinalet e viteve 1995-96, kur verdhezinjtë pësuan një humbje 3-0 në ndeshjen dyshe kundër Ajax-it.

Dortmund ka humbur vetëm një nga katër ndeshjet e fundit jashtë fushe kundër skuadrave holandeze në Champions League, megjithëse kjo erdhi në atë më të fundit: 0-4 kundër Ajax në fazën e grupeve në tetor 2021.

PSV rikthehet për të luajtur një ndeshje eliminatore në Champions League për herë të parë që nga sezoni 2015-16, kur u eliminua në raundin e 16-të nga Atletico Madrid. Fitorja e fundit e skuadrës holandeze në këtë fazë të turneut daton në shkurt 2007 (1-0 në shtëpi kundër Arsenal-it, gjithashtu në raundin e 16-të).

Borussia ka humbur tetë nga nëntë ndeshjet e fundit jashtë në fazën eliminatore të Champions League, megjithatë duke gjetur suksesin e tyre të vetëm me menaxherin aktual Edin Terzic në stol: 3-2 ndaj Sevilla-s në raundin e 16-të të vitit 2020-21.

PSV ka mbetur e pamposhtur në pesë ndeshjet e fundit të Champions League dhe mund të barazojë rezultatet më të mira të njëpasnjëshme në turne, gjashtë ndeshje pa humbje midis tetorit 1997 dhe shtatorit 1998.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore