Shqipëria

Çfarë përfshin “pakti turistik” mes Shqipërisë dhe Italisë


Gjatë javës u përforcua sinergjia midis Italisë dhe Shqipërisë për promovimin e turizmit.

Ministrja italiane e Turizmit, Daniela Santanchè, arriti në një pikë takimi për bashkëpunimin mes dy vendeve në bisedën me homologen e saj, Mirela Kumbaro Furxhi, e zhvilluar të enjten e 3 gushtit në Tiranë.

E pranishme ishte edhe CEO e Eni-t, Ivana Jelinic.

Ndër objektivat e marrëveshjes është edhe ai i paraqitjes së mundësive të zhvillimit të biznesit për operatorët italianë në Shqipëri.

“Shqipëria përfaqëson sigurisht një mundësi të rëndësishme, si për sa i përket afërsisë gjeografike, ashtu edhe për lidhjet kulturore dhe gjuhësore, elemente vendimtare dhe strategjike në të cilat mund të investohet”, nënvizoi Santanchè. “Dhe për sa i përket mundësive që mund të sjellin përfitime reciproke, ne trajtuam gjithashtu çështjen e Kandidaturës së Romës për të pritur Expo 2030”.

Gjatë bisedës u shqyrtuan format e mundshme të bashkëpunimit në kuadrin më të gjerë të bashkëpunimit në zonën e Ballkanit dhe në rajonin Adriatiko-Jonian, gjithashtu në kuadër të nismave të promovuara nga BE-ja, duke nisur nga bashkëpunimet e mundshme në fushën e ngjarjeve të mëdha sportive dhe turizmin e qëndrueshëm.

Për këtë arsye, po shqyrtohet mundësia e një tryeze të rrumbullakët për bashkëpunimin Itali-Ballkan në turizëm, bazuar në zhvillimin dhe promovimin e itinerareve të përbashkëta, të masave për mbështetjen e investimeve në këtë sektor në zonën e Ballkanit.

“Së bashku”, konfirmoi Santanchè, “ne do të shkruajmë një platformë bashkëpunimi me synimin për rezultate të kënaqshme për të dy vendet”.

Sipas zyrtares italiane, modelet e turizmit të Italisë dhe Shqipërisë janë plotësuese dhe Apeninet mund të japin një kontribut të vlefshëm në drejtim të trajnimit, strategjive të investimeve në zonat e brendshme dhe udhëzimeve për qëndrueshmërinë e destinacioneve turistike.

“Për më tepër, bashkatdhetarët tanë dhe kompanitë e shumta turistike italiane mund të gjejnë në Shqipëri një territor shumë interesant për rritje dhe rritje të biznesit”, shtoi ajo.

Në fund, ministrja Santanchè u takua me drejtuesit e kompanisë italiane Fabio Mazzeo Architects, e cila fitoi kontratën për rinovimin e ambienteve të brendshme të Hotelit të ri InterContinental Tirana.

“Një shembull i mundësive konkrete investimi dhe zhvillimi që Shqipëria ka për t’u ofruar sipërmarrësve italianë”, u shpreh zyrtarja italiane.

Santanchè u prit në Tiranë edhe nga ambasadori italian në Shqipëri, Fabrizio Bucci.

Turizmi mes Shqipërisë dhe Italisë, priten investime në sektorë të ndryshëm dhe forcim bashkëpunimi

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore