Lajme

Çfarë ndodhi në aeroportin e Dagestan-it me fluturimin nga Tel Aviv-i


Një turmë sulmoi aeroportin kryesor në republikën jugore ruse të Dagestanit të dielën vonë, duke valëvitur flamujt palestinezë.

Ata ishin në kërkim të pasagjerëve izraelitë nga një fluturim që kishte zbritur nga Tel Avivi më herët gjatë ditës.

Turmat e zemëruara në rajonin e Kaukazit hynë në aeroport, nxituan nëpër ndërtesë dhe rrethuan aeroplanin, me disa që u përpoqën të hipnin në avion, duke u ngjitur në krahët dhe çatinë e tij.

Videot e shpërndara në mediat sociale treguan dhjetëra burra në pistë, me disa që ndoqën një punonjës aeroporti i cili këmbënguli se nuk kishte më pasagjerë në bord.

Ka fluturime të rregullta nga Tel Avivi në kryeqytetin e Dagestanit, Makhachkala, shpesh të marra nga pasagjerët që kalojnë tranzit në qytete të tjera ruse.

Dhuna duket se është shkaktuar nga thashethemet se refugjatët nga Izraeli po zhvendoseshin në rajonin me shumicë myslimane.

Sipas mbulimit të mediave lokale, turmat gjithashtu përshkonin një hotel në Dagestan të shtunën mbrëma, duke kërkuar për izraelitë.

Devijohet fluturimi nga Izraeli për në Dagestan, terminali mbushet me protestues pro-palestinezë

Kommersant raportoi se një qendër hebraike në ndërtim e sipër në Nalchik, kryeqyteti i republikës ruse të Kabardino-Balkaria, u dogj gjithashtu.

Përpara se aeroporti në Makhachkala të sulmohej, videot e postuara në kanalet lokale të Dagestanit në aplikacionin e mesazheve Telegram dukeshin se tregonin dhjetëra burra që kontrollonin daljen e aeroportit.

“Ne jemi duke pritur për mbërritjen [e avionit]”, dëgjohej një burrë duke thënë në një klip.

Disa protesta në mbështetje të palestinezëve janë zhvilluar në qytete anembanë Kaukazit ditët e fundit, pavarësisht rregullave strikte që ndalojnë demonstratat publike në Rusi.

Pjesëmarrësit kanë shprehur zemërimin për bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës, i cili ka vrarë 8 mijë e 5 palestinezë, sipas ministrisë së shëndetësisë të kontrolluar nga Hamasi, dhe pas sulmit të 7 tetorit nga militantët e Hamasit që vrau të paktën 1 mijë e 400 izraelitë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka sinjalizuar një pozicion pro-palestinez dhe Kremlini javën e kaluar mirëpriti anëtarët e udhëheqjes së Hamasit në Rusi për bisedime, duke përfshirë edhe qytetarët rusë të mbajtur peng nga grupi me bazë në Gaza.

Agjencia ruse e aviacionit Rosaviatsia tha se aeroporti i Makhchkala-s u mbyll përkohësisht të dielën, me fluturimet duke u ridrejtuar në aeroporte të tjera.

Disa orë më vonë, policia e rebelëve u pa duke hyrë në ndërtesë dhe pushteti vendor pretendoi se situata ishte nën kontroll.

Komiteti hetues rus në Dagestan njoftoi se kishte hapur një çështje penale për “trazira masive”.

“Shteti i Izraelit i sheh rëndë përpjekjet për të dëmtuar qytetarët izraelitë dhe hebrenjtë kudo”, tha zyra e kryeministrit të Izraelit në një deklaratë, duke shtuar se qeveria e tij po ndiqte nga afër zhvillimet në Dagestan.

Reagojnë autoritetet izraelite pas incidentit në Dagestan, disa hebrenj nën roje

“Izraeli pret që autoritetet ruse të zbatimit të ligjit të mbrojnë mirëqenien e të gjithë qytetarëve izraelitë dhe hebrenjve dhe të veprojnë me vendosmëri kundër rebelëve dhe kundër nxitjeve të egra drejtuar hebrenjve dhe izraelitëve”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se ambasadori i Izraelit në Rusi po punonte me autoritetet ruse për të siguruar mirëqenia e izraelitëve dhe hebrenjve në skenë.

Një anëtar i kryerabinatit të Dagestanit tha të dielën se kishte midis 300 dhe 400 familje hebreje në Derbent, një qytet i madh në Dagestan, dhe afërsisht i njëjti numër të shpërndarë nëpër rajon. Ai tha se nuk e përjashton mundësinë që anëtarët e komunitetit të largohen nga rajoni.

Marrë dhe përshtatur nga Financial Times për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore