Gatimi

Çfarë ndodhë kur e nisë ditën me ujë dhe limon?


Ilustrim

Me siguri keni lexuar shumë herë për vetitë e shumta shëruese të limonit, i cili përmendet edhe si një antibiotik natyral, thekson përfitimet e tij për imunitetin, është një antiseptik natyral dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të fytit dhe dhimbjeve menstruale.

Ndoshta askush nuk dyshon se limoni është i mirë për shëndetin, por a fsheh pirja e ujit me limon çdo ditë disa përfitime të vërteta shëndetësore për trupin tonë?

Gianluca Russo vendosi ta kontrollonte kur pranoi sfidën e pastrimit të ditës me ujë me limon. Ajo gjatë një jave ka pirë 2.5 dcl ujë me gjysmë limoni të shtrydhur me stomakun bosh dhe thotë se në fund të sfidës ka vënë re se lëkura e saj ishte më e pastër dhe më e shndritshme.

“Disa receta që gjeta thonë se uji duhet të ishte i ngrohtë, por sinqerisht më kishte mërzitur, kështu që zgjodha një version më të freskët dhe për habinë time, pashë shpejt rezultatet”, është shprehur ajo.

“Fytyra ime u pastrua nga puçrrat, madje edhe nga pigmenti më i vogël i errët njolla dhe lëkura ime ishte pothuajse pa të meta: pa inflamacion ose sebum të tepërt dhe pa njolla të reja të errëta. Përveç kësaj, ajo u bë shumë më e butë në prekje dhe shumë më e lehtë”.

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të marrë sasinë e nevojshme të vitaminës C dhe për të rritur hidratimin.

Duke qenë se pak ditë pas përfundimit të sfidës ka pasur një zhgënjim negativ dhe disa nga aknet kanë filluar të kthehen, ajo është e sigurt, se ka qenë limoni ai që e ka mbrojtur nga inflamacioni.

“Përveç kësaj, uji me limon ndihmoi gjithashtu shëndetin tim oral dhe isha më pak i fryrë”, shkroi Russo, në mbështetje të hulumtimit që thotë se uji me limon mund të veprojë edhe si një diuretik natyral.

“Çehrja ime është përmirësuar, fryma ime është rifreskuar dhe tretja ime është balancuar, por nuk kam vënë re ndonjë përfitim tjetër shëndetësor”, shkruan Russo, i vetëdijshëm se shtatë ditë sfidash janë një periudhë shumë e shkurtër.

“Megjithatë, unë kisha një efekt negativ të pirjes së ujit me limon; kisha etje çdo ditë dhe nëse nuk e shuaja etjen, kisha një shije të çuditshme në gojë”, shtoi Russo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore