Shëndet

Çfarë ndodh në të vërtetë kur ndjeni dhimbje koke?


Ilustrim

Inflamacioni, tensioni dhe stresi shpesh shkaktojnë dhimbje koke të zakonshme. Migrena, megjithatë, godet nervat në një nivel më kompleks.

Pothuajse të gjithë kanë dhimbje koke herë pas here. Mund të jetë një shtrëngim rreth tempujve ose një qafë e ngurtë pasi shikoni ekranin e kompjuterit gjatë gjithë ditës.

Mund të jetë dhimbje e fytyrës nga një infeksion i sinusit ose pasi gërhitni shumë polen në një ditë të bukur pranvere. Tensioni është shkaktari më i zakonshëm i dhimbjeve të kokës, por mungesa e gjumit, kalimi i vakteve ose pirja e alkoolit gjithashtu mund të çojë në to.

Këta faktorë, dhe të tjerë, mund të kontribuojnë në dhimbjen tuaj të kokës. Por çfarë po shkakton në të vërtetë dhimbjen?

Dhimbje koke normale

Kur keni dhimbje koke, truri juaj nuk dhemb, edhe nëse aty ndjeni dhimbjen. Truri nuk ka receptorë dhimbjeje. Kjo është arsyeja pse kirurgët mund të stimulojnë trurin e njerëzve plotësisht të ndërgjegjshëm dhe t’i pyesin se çfarë po përjetojnë, një teknikë që u mundësoi studiuesve të fillojnë hartimin e trurit.

Pjesa tjetër e kokës tuaj, nga ana tjetër, është e ngarkuar me receptorë dhimbjeje, të njohur zyrtarisht si nociceptors, ose fibra nervore shumë të vogla që dërgojnë përsëri në tru mesazhin se diçka potencialisht dëmtuese po ndodh. Ka nociceptorë në kokë dhe qafë, si brenda dhe jashtë kafkës, dhe në mbulesën e trurit. Ekzistojnë gjithashtu fibra dhimbjeje në venat dhe nervat.

Pra, çfarë po irriton fibrat e dhimbjes?

Shpesh është e njëjta gjë që ju lëndon kurrizin pas pastrimit të garazhit ose gjunjët tuaj ju lëndojnë pas një vrapimi: inflamacion.

Kur i tendosni muskujt e qafës tuaj për një kohë të gjatë duke shikuar ekranin e kompjuterit, ose thjesht jeni përgjithësisht të stresuar dhe muskujt tuaj janë të shtrënguar, ka inflamacion në muskuj që sinjalizon dhimbje, kështu që ju merrni një qafë të ngurtësuar ose të gjitha.

Nëse dhimbja e kokës shkaktohet nga një infeksion, përfshihet një mekanizëm i ngjashëm. Një infeksion i sinusit mund të shkaktojë inflamacion që irriton fibrat e dhimbjes në mukozën e sinuseve tuaja. Ose nëse është një infeksion bakterial, toksinat e lëshuara nga bakteret mund të irritojnë ato fibra. Por gjithçka zbret në diçka që irriton fibrat e dhimbjes. Truri juaj e interpreton atë si dhimbje, dhe ju e quani atë një dhimbje koke.

Dhimbje koke jo shumë normale

Përtej dhimbjes së kokës të shkaktuar nga tensioni, shumë njerëz luftojnë me dhimbjen e kokës më brutale (dhe famëkeqe) të të gjithëve: migrenën. Migrena në fakt thyen shumicën e rregullave të dhimbjes së kokës. Madje mund të jetë pak e gabuar të quhet një migrenë një dhimbje koke. Është shumë më tepër se kaq.

Si forma e dytë më e zakonshme e dhimbjes së kokës, migrena mund të shkaktojë të gjitha llojet e simptomave të çuditshme dhe jashtëzakonisht të pakëndshme, përveç dhimbjes së kokës. Këto mund të përfshijnë marramendje, shqetësime vizuale të tilla si drita që vezullojnë ose shikim të paqartë, dhe super ndjeshmëri ndaj dritës, zërit dhe erës. Ndonjëherë një migrenë as nuk shkakton dhimbje koke vetëm simptoma të tjera të pakëndshme. Këto shpesh quhen migrena të heshtura.

Disa nga mekanizmat janë të njëjtë për migrenat si për dhimbjet e tjera të kokës. Me migrenën, ka inflamacion ose të meninges ose enëve të gjakut brenda ose jashtë kafkës. Por këtu është ndryshimi: ky inflamacion nuk po shkaktohet nga përdorimi i tepërt. Është shkaktuar nga një plejadë ndryshimesh gjenetike dhe mjedisore që shkaktojnë dhimbje në njerëz të caktuar të ndjeshëm.

Por si me shumicën e gjërave në lidhje me migrenën, historia nuk është aq e thjeshtë. Tek njerëzit me predispozitë gjenetike, dhimbjet e kokës nga tensioni mund të evoluojnë në një migrenë. Fillon me një qafë të ngurtë, por më pas aktivizon trurin, dhe truri ngrihet në një cikël dhe shkakton inflamacion në enët e gjakut brenda kokës.

Kështu që ju mund të filloni me vetëm një tension të qafës nga puna shumë e madhe, pastaj pa pritur, ju keni një migrenë. Nga ana tjetër, ndonjëherë i gjithë procesi fillon në vetë trurin. Një migrenë, mund të jetë një kanalopati, një sëmundje që rezulton nga mosfunksionimi në një kanal jonik. Kjo do të thotë që sinjalet elektrike në tru nuk funksionojnë gjithmonë siç duhet, dhe kjo mund të jetë një dhimbje koke e vërtetë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore