Shëndet

Çfarë i bënë trupit mungesa e marrëdhënieve seksuale


Ilustrim

Ka faza kur jeta seksuale vihet në pritje dhe kjo është krejtësisht normale. Qoftë për shkak të ndërprerjes, pas lindjes ose për shkak të lodhjes.

Ka shumë arsye për abstinencë të vullnetshme dhe të pavullnetshme. Por çfarë i bën trupit tonë mungesa e seksit?

Këto janë probleme të mundshme që abstinenca sjell në mendje dhe në trup.

Rezistenca ndaj stresit zvogëlohet

Seksi është një mënyrë ideale për të reduktuar stresin. Kjo mund të shpjegohet shkencërisht sepse marrëdhëniet seksuale ulin stresin dhe presionin e gjakut.

Sistemi imunitar është i dobët

Ata që bëjnë seks janë më pak të ndjeshëm ndaj ftohjes. Në mukozë gjenden antitrupa të shumtë, të cilët janë armët tona më të forta kundër viruseve dhe baktereve. Nëse nuk kryeni marrëdhënie seksuale, nuk i keni antitrupat e përmendur.

Rreziku i sulmit në zemër rritet

Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ka hetuar sesi seksi ndikon në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Rezultati i qartë: pozitiv. Në subjektet që jetonin në abstinencë, jo vetëm që rreziku i sulmit në zemër ishte më i lartë, por ndikonte edhe në rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut.

Rënie e vetëbesimit

Në studimin e tyre, Universiteti Cornell vërtetoi se njerëzit seksualisht aktivë janë më pak të prirur ndaj ankthit ose depresionit dhe kanë më shumë vetëbesim. Shpjegimi për këtë: endorfina dhe oksitocina çlirohen gjatë aktit të të bërit dashuri të ëmbël. Dhe ata ju bëjnë të lumtur.

Probleme me memorien

Autorët e studimit nga Universiteti i Maryland-it supozojnë se seksi i rregullt mund të mbrojë kundër demencës në planin afatgjatë. Ata që abstenojnë nga marrëdhëniet seksuale gjithashtu përmbahen nga stimulimi i procesit të neurogjenezës në tru, i cili është përgjegjës për krijimin dhe rritjen e qelizave nervore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore