Teknologji

Çfarë është “Incognito Mode”- dhe a duhet ta përdorni?


“Incognito Mode” është një funksion për shfletuesin tuaj të internetit që nuk mban një regjistrim të faqeve që vizitoni. Por kjo nuk e bën atë 100% privat. Këtu është gjithçka që duhet të dini.

Çfarë është “Incognito Mode”?

Shumica e shfletuesve të internetit (të cilët ju përdorni për të hyrë në internet) mbajnë një regjistrim të faqeve që vizitoni. Duke ruajtur “historinë” tuaj, mund të gjeni dhe të rishikoni më vonë.

Shumica e shfletuesve kanë një opsion për të pezulluar përkohësisht këtë, që do të thotë se faqet e internetit që vizitoni do të mbahen private – të paktën për këdo tjetër që përdor të njëjtin shfletues.

Si të përdor modalitetin e fshehtë?

Klikoni butonin në shfletuesin tuaj, zakonisht tre pika ose vija vertikale në këndin e sipërm djathtas dhe zgjidhni ‘open new private/incognito tab’. Çdo gjë që bëni në atë tab do të mbetet e paregjistruar nga shfletuesi juaj.

A duhet të pastroj manualisht historinë?

Jo, nuk e ruajnë historinë tuaj. Nëse nuk përdorni “Incognito Mode”, fshirja e historisë, ka një efekt të ngjashëm me shfletimin privat, pasi askush tjetër që përdor pajisjen tuaj nuk do të jetë në gjendje të shohë se çfarë keni bërë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore