Shëndet

Çfarë duhet të hani e të pini, para se të këndoni


Ajo që hani dhe pini orët para se të këndoni ka një ndikim të konsiderueshëm në atë se sa i mirë është zëri juaj.

Shumica e interpretuesve e kuptojnë se sa e rëndësishme është të kujdesesh për zërin e tyre, pasi shëndeti i kordave vokale të një këngëtari mund të bëjë ose prishë një performancë.

Ushqimet më të mira para se të këndoni janë ushqimet që hidratojnë zërin tuaj ose janë të pasura me proteina.

Këngëtarët nuk duhet të mbushen kurrë para një performance dhe duhet të shmangin ushqimet që janë të pasura me qumësht ose erëza të nxehta.

Pijet më të mira para se të këndoni janë pijet e ngrohta pa kafeinë ose qumësht.

Ne kemi mbledhur një listë të mrekullueshme të ushqimeve dhe pijeve që mund të qetësojnë zërin tuaj përpara se të këndoni, duke përfshirë ushqime të shpejta dhe ilaçe për dhimbjen e fytit.

Ushqime të mira për të ngrënë para se të këndoni

Të hash ushqimet më të mira dhe të dish se çfarë të pish për të pasur një zë të mirë këndimi mund t’ju ndihmojë të përmirësoheni përpara se të dilni në skenë.

Ujë i ngrohtë, çajrat bimorë, mjalti i manukës, lëmoni, xhenxhefili, trangujt, shalqiri, pula, peshku e fasulet janë disa prej produkeve që rekomandohen për tu konsumuar para se zëri juaj të jetë i nevojshëm për performancë.

Ujë i ngrohtë apo në temperaturë dhome?

Uji i ngrohtë ose në temperaturën e dhomës do t’i hidratojë kordat tuaja vokale, duke i bërë ato më të zhdërvjellta dhe më pak të rrezikuara ndaj lëndimeve.

Uji që shërbehet në temperaturën e dhomës ose më të ngrohtë do të ketë efektin e dëshiruar të lirimit.

Pse uji i ftohtë nuk është i mirë për këngëtarët?

Hidratimi është një faktor jetik; megjithatë uji i ftohtë nuk është ideal për kordat tuaja vokale, sepse mund t’i bëjë ato të tensionohen. Kur muskujt ftohen, ato tkurren, dhe ndodh tensioni.

E gjithë ideja e të kënduarit është që kordat tuaja vokale dhe muskujt përreth t’i keni sa më të lirshme gjatë këndimit.

Hidratimi është një pjesë e madhe e kordave vokale të shëndetshme, kështu që pini sa më shumë ujë të mundeni

Sa ujë duhet të pijë një këngëtar?

Për të qëndruar i hidratuar siç duhet, një i rritur mesatar duhet të pijë një çerek litër ujë, tetë herë në ditë.

Kordat vokale mund të dëmtohen lehtësisht, pasi ato përbëhen nga inde delikate. Mukusi mbron kordat vokale dhe qëndrimi i hidratuar është thelbësor.

Nëse jeni pak të dehidratuar, indet tuaja vokale thahen dhe madje mund të lëndohen përgjithmonë.

Pirja e ujit menjëherë para një shfaqjeje nuk është gjithashtu një ide e mirë. Për të mbajtur foljet tuaja të zërit të hidratuar, duhet të pini ujë gjatë gjithë ditës.

Çaji më i mirë për fytin e këngëtarëve?

Çaji pa kafeinë është çaji më i mirë për të pirë për zërin tuaj të këndimit.

Është më mirë të pini çajra bimorë si çaji jeshil ose jamball me mjaltë Manuka të cilësisë së mirë si ëmbëlsues ose limon me lëvore.

Çaji i mentës do t’ju fuqizojë dhe çajrat e kamomilit janë natyrshëm relaksues. Kafeina dhe qumështi në çaj nuk rekomandohen.

Zëri juaj nuk është e vetmja gjë për të cilën duhet menduar përpara se të dilni në skenë dhe ka edhe ushqime që janë të njohura për vetitë e tyre qetësuese.

Spinaqi është një burim i pasur i magnezit, i cili ndihmon në relaksimin e kordave, pastaj borziloku ka veti antibakteriale dhe anti-inflamatore dhe gjithashtu përmban magnez.

Çokollata e zezë është një burim i triptofanit, një komponent i serotoninës që relakson trurin dhe i jep zërit fuqi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore