Shëndet

Çfarë duhet të bëni në rast se një bletë ju thumbon?


Ilustrim

Thumbimet e bletëve janë një shqetësim i zakonshëm në natyrë. Në shumicën e rasteve, pickimet e bletës janë thjesht të bezdisshme dhe trajtimi në shtëpi është gjithçka që ju nevojitet për të lehtësuar dhimbjen.

Por nëse jeni alergjik ndaj pickimit të bletës ose pickoheni shumë herë, mund të keni një reagim më serioz që kërkon trajtim urgjent.

Ju mund të ndërmerrni disa hapa për të shmangur pickimet e bletëve – si dhe pickimet e grerëzave – dhe të zbuloni se si t’i trajtoni ato nëse thumboheni.

Simptomat

Pickimi nga bleta mund të shkaktojnë reaksione të ndryshme, duke filluar nga dhimbja dhe shqetësimi i përkohshëm deri te një reaksion i rëndë alergjik.

Të kesh një lloj reagimi nuk do të thotë se do të kesh gjithmonë të njëjtin reagim sa herë që thumbohesh ose që reagimi tjetër do të jetë domosdoshmërish më i rëndë.

Reagim i lehtë

Në shumicën e rasteve, simptomat e pickimit të bletës janë të vogla dhe përfshijnë: dhimbje djegëse në vendin e pickimit, zona ku bleta ju ka thumbuar bëhet e kuqe si dhe enjtje e lehte rreth zonës së pickimit.

Në të gjitha këto raste, ënjtja dhe dhimbja largohen brenda pak orësh.

Reagim i moderuar

Disa njerëz që pickohen nga një bletë ose një insekt tjetër kanë një reagim pak më të fortë, me shenja dhe simptoma të tilla si: skuqje ekstreme apo ënjtje në vendin e pickimit që zmadhohet gradualisht gjatë dy ditëve të ardhshme.

Reagimet e moderuara priren të zgjidhen brenda pesë apo 10 ditësh. Të kesh një reaksion të moderuar nuk do të thotë që do të kesh një reaksion të rëndë alergjik herën tjetër që të thumbosh.

Por disa njerëz zhvillojnë reagime të ngjashme të moderuara sa herë që pickohen. Nëse kjo ju ndodh, bisedoni me mjekun tuaj për trajtimin dhe parandalimin, veçanërisht nëse reagimi bëhet më i rëndë çdo herë.

Reaksion i rëndë alergjik

Një reaksion i rëndë alergjik (anafilaksi) ndaj pickimit të bletëve është potencialisht kërcënues për jetën dhe kërkon trajtim urgjent. Një përqindje e vogël e njerëzve që pickohen nga një bletë ose një insekt tjetër zhvillojnë shpejt anafilaksinë.

Shenjat dhe simptomat e anafilaksisë përfshijnë: reaksione të lëkurës, përfshirë këtu urtikarie dhe kruajtje, lëkurë të skuqur ose të zbehtë, vështirësi në frymëmarrje, ënjtje e fytit dhe e gjuhës, puls i dobët dhe i shpejtë, nauze , të vjella, diarre, marramendje dhe të fikët.

Humbja e vetëdijes

Njerëzit që kanë një reaksion të rëndë alergjik ndaj pickimit të bletës kanë një shans 25% deri në 65% të anafilaksisë herën tjetër që do të pickohen. Bisedoni me mjekun tuaj ose një specialist të alergjisë për masat parandaluese si imunoterapia (“injeksione ndaj alergjive”) për të shmangur një reagim të ngjashëm në rast se pickoheni përsëri.

Kafshimet e shumta të bletëve

Në përgjithësi, insektet si bletët dhe grerëzat nuk janë agresive dhe pickojnë vetëm në vetëmbrojtje. Në shumicën e rasteve, kjo rezulton në një ose ndoshta disa pickime.

Në disa raste, një person do të prishë një koshere ose një tufë bletësh dhe do të ketë pickime të shumta.

Disa lloje bletësh – të tilla si bletët e mjaltit të afrikanë – kanë më shumë gjasa se bletët e tjera të grumbullohen, duke pickuar në një grup.

Nëse pickoheni më shumë se një herë, akumulimi i helmit mund të shkaktojë një reaksion toksik dhe t’ju bëjë të ndiheni mjaft të sëmurë.

Shenjat dhe simptomat përfshijnë: të vjella ose diarre, dhimbje koke, ethe marramendje dhe të fikët.

Goditjet e shumta mund të jenë një urgjencë mjekësore tek fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit që kanë probleme me zemrën ose frymëmarrjen.

Kur duhet të vizitoni një mjek

Në shumicën e rasteve, pickimi i bletës nuk kërkon vizitë te mjeku. Në raste më të rënda, do t’ju duhet kujdes i menjëhershëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore