Shqipëria

Çfarë do të sjellë Java Kulturore Egjiptiane në Tiranë?


Si pjesë e një marrëveshjeje bashkëpunimi kulturor të nënshkruar mes Egjiptit dhe Shqipërisë vitin e kaluar, në Tiranë do të nisë Java Kulturore Egjiptiane.

Një numër i madh artistësh egjiptianë do të shfaqin punën e tyre në një javë të pasur aktivitetesh, duke përfshirë muzikë, kërcim, art pamor, leksione, seminare dhe shfaqje filmash.

Dita e hapjes do të prezantojë një koncert nga artistë të Teatrit të Operës së Kajros me një orkestër të drejtuar nga Nayer Nagui dhe me soprano Amira Selim.

Ekspozita “Përshkrimi i Egjiptit” do të nisë më 20 shtator në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë dhe do të vazhdojë gjatë gjithë ditëve të javës.

Programi përfshin leksione dhe seminare.

Ahmed Ghobashi do të flasë për egjiptologjinë më 21 shtator dhe përfaqësimet egjiptiane të kulturës mesdhetare, ndërsa romancieri Ahmed Mourad do të diskutojë për letërsinë egjiptiane më 21 shtator.

Artisti pamor egjiptian Ahmed El Shaer do të mbajë një ekspozitë ku do të prezantojë artin bashkëkohor me fokus në muralet.

Në ditën e mbylljes do të ketë edhe një shfaqje folklorike nga balerinët egjiptianë që prezantojnë shfaqjen në Sheshin Skënderbej.

Ngjarjet do të shtrihen në shumë ambiente në Tiranë, duke synuar një larmi të madhe audiencash.

Vendet përfshijnë Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, Kalanë e Gjirokastrës, Galerinë Kombëtare të Arteve, Universiteti i Tiranës, Qendra Kombëtare e Kulturës Familjare, Instituti i Arsimit, Trashëgimisë dhe Turizmit, Qendra për Hapje dhe Dialog, Sheshi Skënderbej dhe kinematë lokale.

Java e Kulturës Egjiptiane është pjesë e bashkëpunimit kulturor mes dy vendeve, bazuar në një marrëveshje të nënshkruar mes kryeministrave egjiptian dhe shqiptar në tetor 2021.

Marrëveshja përfshinte tre dokumente bashkëpunimi kulturor.

Një program ekzekutiv për bashkëpunimin ndërmjet ministrive të kulturës egjiptiane dhe shqiptare, një protokoll bashkëpunimi midis Organizatës së Përgjithshme të Librit Egjiptian dhe Ministrisë së Kulturës Shqiptare dhe një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e muzeumet ndërmjet Këshillit të Lartë të Antikiteteve në Egjipt dhe Muzeut Historik Kombëtar në Shqipëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore