Pajisje

CEO i Apple, Tim Cook nuk i pëlqen Metaverse


CEO i Apple, Tim Cook, nuk është aq i shpejtë për të besuar botën virtuale, raportoi CNBC, në vend të kësaj duke besuar se realiteti i shtuar (AR) është vendi ku qëndron vërtet e ardhmja.

“Unë gjithmonë mendoj se është e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë se çfarë është diçka,” tha CEO i Apple për botimin holandez Bright të premten. “Dhe nuk jam i sigurt se një person mund të kuptoj çfarë është metaverse”.

Por kjo nuk e ka penguar bashkëthemeluesin dhe CEO të Meta Mark Zuckerberg të investoj të paktën 10 miliardë dollarë në vizionin e tij të realitetit virtual vetëm në vitin 2021, sipas The Verge.

Edhe pse bota tashmë ekzistojnë në një farë mase, shumë lojtarë të mëdhenj të teknologjisë duan të zhvillojnë harduerin dhe softuerin që i lejojnë njerëzit të shpenzojnë më shumë kohë dhe para në metaverse.

Por disa, duke përfshirë Cook, besojnë se realiteti i shtuar (AR) tregon më shumë potencial sesa metaverse. AR përfshin mbivendosjen e elementeve dhe imazheve virtuale në botën reale.

Cook shkoi aq larg sa i tha Bright se AR “do të shkojë shumë, shumë më tej” sesa përdorimet e tij sot, dhe Apple thuhet se po zhvillon një kufje AR/VR që mund të publikohet në vitin 2023, sipas Bloomberg.

“Unë mendoj se AR është një teknologji e thellë që do të ndikojë në gjithçka,” thotë Cook. “Imagjinoni papritmas të jeni në gjendje të mësoni me AR dhe t’i demonstroni gjërat në atë mënyrë. Ose nga ana mjekësore, e kështu me radhë. Siç thashë, ne me të vërtetë do të shikojmë prapa dhe do të mendojmë se si kemi jetuar dikur pa AR.”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore