Lajme

‘Centaurus’, virologët shprehin shqetësimin për nënvariantin e ri COVID


Virologët kanë shprehur shqetësime për shfaqjen e një varianti tjetër Omicron me përhapje të shpejtë, i cili po fiton terren në Indi dhe tashmë ka mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar (MB).

Paralajmërimi erdhi pasi deputetët bënë thirrje për përpjekje të dyfishta për të bindur afro 3 milionë të rriturit në Angli, të cilët nuk kanë marrë ende një dozë të vetme të vaksinës COVID, të pranojnë ofertën e vaksinimit.

Varianti BA.2.75, i quajtur “Centaurus”, u zbulua për herë të parë në Indi në fillim të majit. Rastet në MB që atëherë janë rritur ndjeshëm, dhe me sa duket më shpejt se ato të variantit jashtëzakonisht të transmetueshëm BA.5, i cili është gjithashtu i pranishëm në Indi dhe po zhvendos me shpejtësi variantin BA.2 që më parë dominonte në shumë vende.

BA.2.75 që atëherë është zbuluar edhe në rreth 10 vende të tjera, duke përfshirë MB, SHBA, Australi, Gjermani dhe Kanada.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) e caktoi atë një “variant nën monitorim” më 7 korrik, që do të thotë se ka disa indikacione se mund të jetë më i transmetueshëm ose i lidhur me sëmundje më të rënda, por provat janë të dobëta ose nuk janë ende.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) po monitoron gjithashtu nga afër variantin e ri, megjithëse shkencëtari kryesor i saj, Dr Soumya Swaminathan, tha se nuk kishte ende mostra të mjaftueshme për të vlerësuar ashpërsinë e tij.

Përveç rritjes së dukshme të shpejtë dhe përhapjes së gjerë gjeografike, virologët janë alarmuar nga numri i madh i mutacioneve shtesë që përmban BA.2.75, në krahasim me BA.2, nga të cilat ka të ngjarë të ketë evoluar.

“Kjo mund të nënkuptojë se ajo ka pasur mundësinë të evoluojë një avantazh mbi një linjë tashmë të suksesshme të virusit, tha Dr Stephen Griffin, një virolog në Universitetin e Leeds.

Përveç vaksinave, planet afatgjata duhet të përfshijnë masa variant-agnostike për të parandaluar infeksionet dhe riinfeksionet.

Ndërkohë, komiteti i llogarive publike të qeverisë u ka bërë thirrje zyrtarëve shëndetësorë të bëjnë më shumë për të arritur tek njerëzit që janë ende të pavaksinuar, dhe për këtë arsye në rrezik më të madh për t’u shtruar në spital ose për të vdekur si pasojë e Covid-19.

Në fund të majit 2022, 2.98 milionë të rritur në Angli mbetën të pavaksinuar, me 1.5 milionë të tjerë që kishin vetëm një dozë të një vaksine COVID-19. Shumë njerëz të pavaksinuar janë banorë të rinj të qytetit, por gjithashtu ka pasur një marrje veçanërisht të ulët nga gratë shtatzëna, thuhet në raport.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore