Përballje

Celtics mposht Miami-n për të mbajtur gjallë shpresat


Jayson Tatum shënoi 33 pikë ndërsa Boston Celtics mbajti gjallë shpresat e play-off-in të NBA-së duke mposhtur Miami Heat.

Jaylen Brown shtoi 17 pikë dhe Derrick White 16 në një fitore 116-99 për Celtics, të cilët do të ishin eliminuar me një humbje.

Seria mes dy skuadrave wshtw në avantash tw Miamit me rezultat 3-1 deri mw tani, dhe ndeshja e pestw do tw luhet tw enjten.

“Tani na duhet vetëm të fitojmë një tjetër, kjo është gjithçka që ka rëndësi”, tha lojtari i Celtics, Marcus Smart.

Asnjë ekip në historinë e play-off-it të NBA nuk është rikuperuar ndonjëherë nga një deficit 3-0 për të fituar një seri.

“Ne po merremi me një lojë në një kohë”, shtoi Smart. “Ne e kuptojmë se shanset janë të grumbulluara për ne, por ne jemi një ekip që beson në ne pa marrë parasysh çfarë, dhe gjithçka që ka rëndësi është ndeshja e ardhshme”.

Trajneri i Celtics, Joe Mazzulla, i cili fajësoi veten për paraqitjen e tyre nën nivel në humbjen e tyre 128-102 në ndeshjen e tretë, shtoi: “Ne duhet të mbajmë të njëjtin nivel intensiteti, të njëjtin mentalitet, të njëjtin fokus për ndeshjen e ardhshme”.

Jimmy Butler shënoi 29 pikë në përgjigje për Miami Heat, të cilët shpresojnë të bëhen vetëm skuadra e dytë e tetë që kalon në finalet e NBA pas New York Knicks në 1999.

“Duhet të luajmë sikur shpina jonë të jetë pas murit”, tha Butler. “Gjatë gjithë vitit, ne kemi qenë më mirë kur duhet t’i bëjmë gjërat në mënyrën e vështirë”.

Caleb Martin, i cili shtoi 16 pikë nga pankina për Heat, tha: “Është padyshim zhgënjyese. Kjo do të kishte qenë një situatë e përsosur [për t’i dhënë fund asaj]. Të gjithë e dinë që ne zakonisht nuk i marrim gjërat në mënyrën e lehtë”.

Fituesit do të luajnë me Denver Nuggets pasi fituan 4-0 në finalen e Konferencës Perëndimore ndaj Los Angeles Lakers.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore