Përballje

Celtics mposht Hawks për të kaluar në gjysmëfinale të play-off-it


Boston Celtics kalojnë në gjysmëfinalen e play-off-it të Konferencës Lindore pas një fitore emocionuese 128-120 ndaj Atlanta Hawks.

Jaylen Brown shënoi 32 pikë dhe Jayson Tatum shtoi 30 pasi Celtics fitoi serinë më të mirë nga shtatë me rezultat 4-2.

Ata do të përballen me Philadelphia 76ers, të cilët përfunduan një serinë me rezultat 4-0 të Brooklyn Nets fundjavën e kaluar.

Në një garë me 22 ndryshime të epërsisë, Trae Young, trepikëshi i fundit i të cilit vulosi fitoren për Hawks në ndeshjen e mëparshme, shënoi 30 pikë me 10 asistime.

Megjithatë, vetëm pesë nga ato pikë erdhën në pjesën e dytë pasi Atlanta u zbeh ndërsa ndeshja vazhdonte.

Një seri prej 11 pikësh pa përgjigje në çerekun e katërt, duke përfshirë tre tre-pikësha rresht nga Brown Tatum dhe Al Horford, i pa Celtics të kontrollonin lojën që rezultoi vendimtare.

“Ne folëm për përfundimin e lojës”, tha Horford.

“Ndjeva ndeshjen e fundit, në pjesën më të madhe, ne ishim mirë, por sonte kishte një ndjenjë të urgjencës. Ne e kuptuam se sa e rëndësishme ishte të mos e zgjatnim serinë”.

Ndeshja e parë e gjysmëfinaleve të Celtic kundër 76ers zhvillohet në Boston të hënën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore