Përballje

Celtics kualifikohen në finalen e Konferencës Lindore, shkatërrojnë 76ers


Jayson Tatum udhëhoqi Boston Celtics në një fitore 112-88 në shtatë ndeshje ndaj Philadelphia 76ers për të arritur në finalet e Konferencës Lindore të NBA.

Tatum ka thyer rekordin e më së shumti pikëve në ndeshjen e shtatë me 51, para tij ky rekord mbahej nga Stephen Curry, i cili kishte shënuar 50 pikë kundër Sacramento Kings në fillim të këtij muaji.

Ai gjithashtu shtoi 13 kërcime, pesë asistime dhe disa vjedhje.

Bostoni tani do të përballet me Miami Heat – ekipin që ata mundën në shtatë ndeshje në finalet e konferencës së vitit të kaluar.

Mbrojtja e Celtics kufizoi lojtarin më të vlefshëm të NBA, Joel Embiid, i cili u mbajt në 15 pikë.

Jaylen Broën shtoi 25 pikë për Boston, i cili hapi një ndeshje të ngushtë në çerekun e tretë, pasi shënoi 33-10 nga 76ers.

Philadelphia kaloi gjashtë minuta të periudhës pa një kosh dhe u zmbraps me 26, duke shkuar në të katërtin, kur Bostoni e shtyu epërsinë në 30 me më pak se katër minuta lojë pasi Tatum u hoq nga loja.

“U ndjeva shumë mirë”, tha Tatum për ESPN. “Kjo ishte një seri në mbrojtje dhe sulm. Natyrisht që nuk luajta mirë pjesën e parë të ndeshjes së fundit dhe isha i lumtur që pata një mundësi për t’u rikthyer.

“Për t’u kthyer në shtëpi, loja e shtatë në ditën e nënës. Më duhej të bëja një performancë speciale për të”.

Ishte një tjetër dalje dërrmuese në play-off për 76ers të cilët u kryesuan nga 19 pikët e Tobias Harris, ndërsa ylli James Harden shënoi vetëm nëntë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore