Përballje

Celtics arrin fitore dramatike kundër Heat, barazon serinë e finales së Konferencës Lindore


Derrick White shënoi një kosh dramatik, teksa Boston Celtics vazhdoi luftën e tyre të jashtëzakonshme nga deficiti prej 3-0 për të barazuar rezultatin në finalen e Konferencës Lindore kundër Miami Heat.

Me Celtics pas 103-102, përpjekja e fundit për tre pikë e Marcus Smart ishte një huqje, por White shënoi para se të përfundojë ndeshja.

Asnjë skuadër në NBA nuk ka rënë nga 3-0 për të fituar një seri play-off më të mirë nga shtatë.

Ndeshja finale vendimtare zhvillohet të hënën (02:30, me orën tonë lokale) në Boston.

Fituesit do të përballen me Denver Nuggets në finale, e cila fillon të enjten (02:30, me orën tonë lokale).

Edhe pse Celtics kryesuan në pjesën më të madhe të garës në Kaseya Center në Florida, Heat dukej se kishte siguruar fitoren – dhe serinë – pasi Jimmy Butler u faullua nga Al Horford kur tentoi një trepikësh me tre sekonda të mbetura.

Butler mbajti gjakftohtësinë e tij për të fundosur të tre gjuajtjet e lira dhe për t’i dhënë Miami një pikë epërsi përpara ndërhyrjes së vonë të White.

“Topi erdhi tek unë, unë bëra goditjen. Kështu pashë”, tha White.

“Ndihej mirë. Të gjithë më pyesnin: “A e shënove?” Dhe unë thashë, ‘po, mendoj kështu’, por ishte aq afër, nuk e dini kurrë.

“Jam i lumtur që fituam. Çfarëdo që të duhet. Ne vumë shpinën pas murit”.

Jayson Tatum shënoi 31 pikë dhe bëri 11 kërcime dhe pesë asistime për Celtics me, ndërsa Jaylen Brown përfundoi me 26 pikë dhe 10 kërcime.

“Kjo ju jep një nxitje supreme në besim”, tha Brown. “Nuk bëhet shumë më keq se sa të humbasim 0-3. Ndihemi sikur kemi qenë në ferr dhe mbrapa.

“Ndjehemi sikur mund të përballemi me çdo fatkeqësi që na godet në kohëzgjatjen e lojës ose kohëzgjatjes së sezonit ose pas sezonit.

“E gjitha nuk do të thotë asgjë nëse nuk dalim dhe nuk japim më të mirën tonë në shtëpi të hënën”.

Butler shënoi 24 pikë, përfshirë 15 në çerekun e fundit, dhe Caleb Martin 21 për Miami.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore