Film

Celine Dion tregon betejën e saj të kthimit në skenë pas diagnozës së sindromës së personit të ashpër


Këngëtarja Celine Dion e di se sa e fuqishme mund të jetë dashuria.

Kjo është veçanërisht e dukshme në trailerin e ri për dokumentarin e saj të ardhshëm “I Am: Celine Dion”, në të cilin ajo tregon se sa shumë dashuria e saj për të kënduar dhe performuar live e mban atë duke jetuar me sindromën e personit të ashpër, një çrregullim i rrallë neurologjik.

Në një nga momentet më të fuqishme të promos, ylli i hitit “My Heart Will Go On” diskutoi se sa e rëndësishme është performanca për të, duke thënë: “po punoj shumë çdo ditë, por duhet ta pranoj, ka qenë një luftë. Më mungon publiku”.

“Nëse nuk mund të vrapoj, do të eci. Nëse nuk mund të eci, do të zvarritem. Dhe nuk do të ndalem.”, shtoi ajo me lot në sy.

Në pamje paraprake, karriera e përhapur e Dion tregohet përmes klipeve arkivore të fitueses së “Grammy-t” duke performuar para dhjetëra mijëra njerëzve në skenë, përballë një Celine të sotme që duket që ngushëllohet nga të dashurit e saj, ndërsa ajo përballet me ndalimin e karrierës së saj për tu përqëndruar në shëndet.

Dion njoftoi në dhjetor të vitit 2022 se po merrte pushim nga angazhimet profesionale për t’u fokusuar në shëndetin e saj pasi zbuloi diagnozën e sindromës së personit të ashpër. Në atë kohë, ajo tha se gjendja nuk e lejonte “të këndonte ashtu siç ishte mësuar”.

Sindroma e personit të ngurtë është “një sindromë e rrallë, progresive që prek sistemin nervor, veçanërisht trurin dhe palcën kurrizore”, sipas Institutit Kombëtar të Çrregullimeve Neurologjike dhe Goditjes, duke shkaktuar spazma dhe ngurtësi të muskujve.

Është një çrregullim që Dion shpreson ta nxjerrë në pah përmes dokumentit të ri, duke shkruar në një deklaratë të janarit ku njoftonte projektin se donte të “dokumentonte” këtë pjesë të jetës së saj “për të rritur ndërgjegjësimin për këtë gjendje pak të njohur, për të ndihmuar të tjerë që ndajnë këtë diagnozë”.

Sipas një përmbledhjeje zyrtare, dokumentari do t’u japë shikuesve një vështrim intim brenda jetës së Dion “ndërsa ajo zbulon betejën e saj” me gjendjen e saj “dhe përpjekjet që ka bërë për të vazhduar të performojë për fansat e saj të dashur dhe besnikë”.

“Zëri im është dirigjenti i jetës sime”, thotë Dion në trailer.

“I Am: Celine Dion” do të jetë i disponueshëm për t’u transmetuar në Prime Video më 25 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore