Sport

Carlos Tevez fitoi 32 milionë paund nga ‘pushimet shtatë mujore’ në Kinë


Carlos Tevez. Photo: B/R

Carlos Tevez e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke u njohur për stilin dhe vendosmërinë e tij të të gjitha veprimeve, por nuk ishte kështu gjatë qëndrimit të tij në Kinë, ku ai pretendoi se ishte me pushime.

Qoftë te West Ham, Manchester United, Manchester City apo Juventus, mbrojtësit prireshin të kishin frikë nga sulmet e Tevez.

Sulmuesi kishte një këmbëngulje që e bënte të vështirë për t’u përballur me të dhe ai ishte gjithashtu në gjendje të shënonte një numër të madh golash.

Ylli argjentinas doli në pension nëntë muaj më parë, duke varur këpucët në rrethana jashtëzakonisht emocionale, pasi kishte humbur babanë e tij nga Covid dhe duke thënë se nuk kishte energji për të vazhduar të luante.

Para se të përfundonte kohën e tij si futbollist, Tevez ishte kthyer për të luajtur për Boca Juniors për herë të dytë, për të qenë më pranë familjes së tij, përpara se të merrte vendimin në mënyrë të çuditshme për të nënshkruar me skuadrën e Superligës Kineze Shanghai Shenhua në 2017.

Ndërsa atje, fituesi i trefishtë i Premier League fitoi 615,000 paund në javë pagë bazë për shtatë muaj, dhe thuhet se mori 32 milionë paund në total gjatë asaj kohe.

Megjithatë, gjatë kohës së tij në Lindjen e Largët, ai i mërziti tifozët e ekipit pasi u pa në Disneyland ndërsa ekipi i tij po luante një ndeshje lige, ndërkohë që supozohej se ishte i lënduar. Ai u kritikua gjithashtu nga menaxheri i tij, Wu Jingui, se ishte mbipeshë dhe jo në gjendjen e duhur, por Tevez nuk dukej shumë i shqetësuar.

Duke folur në vitin 2018, ish-sulmuesi i Corinthians qeshi me të gjithë aferën, duke pretenduar se ishte thjesht një “festë”.

“Isha me pushime për shtatë muaj në Kinë”, bëri shaka ai kur u mor në pyetje për kohën e tij atje nga TyC Sports. “Është mirë që trajneri dhe presidenti i Shangait të më kritikojnë, nuk e dija se çfarë po bëja atje”.

Ai sigurisht nuk ishte i impresionuar as nga shokët e skuadrës apo kundërshtarët.

“Futbollistët kinezë nuk janë aq të aftë nga natyra sa lojtarët e Amerikës së Jugut apo të Evropës… si lojtarët që mësuan futboll kur ishin fëmijë”, tha Tevez.

“Ata nuk janë të mirë. Edhe pas 50 vitesh, ata ende nuk do të jenë në gjendje të konkurrojnë”, theksoi ai.

Tevez më pas u kthye në Boca për një periudhë të tretë, duke fituar Primera Division në dy raste të tjera, duke e çuar totalin e tij në katër tituj.

Sigurisht që tifozët e skuadrës së Amerikës së Jugut do ta mendojnë me shumë më me dashuri se ata në Azi, ku ai po kalonte një pushim të bukur…

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore