Muzikë

Camila Cabello thotë se “i duhet ta trajtojë veten me mirësi”


Këngëtarja Camila Cabello sapo ka publikuar albumin e saj të katërt në studio “C,XOXO”.

Si dikush që ka qenë në vëmendjen e publikut që kur ishte 15 vjeçe, kjo nuk shënon diçka krejtësisht të re për të.

Por ajo i thotë BBC Newsbeat se tingulli më eksperimental i saj të fundit nënkuptonte se ajo ndihej “pak më nervoze” se zakonisht.

Camila filloi karrierën si një anëtare e grupit të vajzave “Fifth Harmony” përpara se të dilte solo dhe të gjente sukses me një tingull pop të ndikuar nga latinishtja.

Këngët e saj më të njohura, “Havana” dhe “Señorita”, kanë pasur miliarda luajtje në Spotify.

Pra, “C,XOXO” ishte një ndryshim potencialisht i rrezikshëm për 27-vjeçen, por është një largim që ka çuar në bashkëpunime me rep artistët Drake, Lil Nas X dhe Playboi Carti.

“Është një testament. Dhe unë e pata atë energji gjatë gjithë këtij albumi”, tha Camila.

Camila ka qenë gjithashtu më e guximshme kohët e fundit kur bëhet fjalë për të folur për shëndetin e saj mendor dhe për të jetuar me ankth dhe çrregullim obsesiv-kompulsiv.

Ajo thotë se është një temë “e ndërlikuar” për të cilën mund të “ngurrojë të flasë”, veçanërisht rreth marrjes së ilaçeve dhe stigmës që mund të vijë me to.

Camila thotë se ndihet e privilegjuar që ka pasur akses në “gjëra që iu kanë bërë jetën shumë më të lehtë”, si mjetet, terapia dhe mjekimet.

Por ndonjëherë, veçanërisht në të 20-at e saj të hershme, Camila thotë se ndihej fajtore që nuk ndihej mirë, pavarësisht se ishte një këngëtare e famshme pop në mbarë botën.

“Një nga gjërat e mia të preferuara për t’u plakur dhe për të përjetuar jetën është kjo ndjenjë e vazhdueshme e ironisë”, thotë ajo.

“Aty ku ajo që shihni shumë kohë nuk është realitet. Mendoj se thjesht ju tregon se sa kompleksë jemi dhe sa të komplikuar jemi si njerëz për ta kuptuar nuk është me të vërtetë e tëra bardh e zi”, shtoi ajo.

Camila thotë se ka ende ditë të këqija, por praktikimi i “dhembshurisë për veten” e ka ndihmuar atë.

“Unë mendoj se është me të vërtetë të trajtosh veten me mirësi dhe dashuri”, thotë ajo.

“Sa më shumë ndjeshmëri, më pak gjykim dhe më shumë dhembshuri të keni për veten tuaj dhe për emocionet tuaja të vështira, aq më shumë do ta keni atë ndjeshmëri dhe hapësirë ​​për njerëzit e tjerë”, shton ajo.

Camila lindi në Havana nga një mama kubaneze dhe një baba meksikan dhe u zhvendos midis të dy vendeve deri në moshën gjashtë vjeç, kur familja u vendos në Miami, Florida.

Ajo thotë se të folurit hapur për atë se si ndihej nuk ka ardhur gjithmonë natyrshëm.

“Familjet latine – ose familjet emigrante – nuk kanë shumë kohë për të kuptuar se cili është shëndeti i tyre mendor”, thotë ajo.

“Ata janë shumë të përqendruar në mbijetesën dhe kjo nuk është në radarin e tyre”, shton ajo.

Albumi i saj i mëparshëm, “Familia”, i shkruar gjatë pandemisë COVID, eksploroi rrënjët e saj latine dhe se si familja e saj frymëzoi etikën e saj të punës.

Ajo thotë se është filtruar në prodhimin e “C,XOXO”.

“Mamaja ime është përkufizimi i një gruaja shumë punëtore”, thotë Camila.

Camila thotë se mamaja e saj, si shumë “prindër emigrantë”, vazhdimisht “përpiqet të përmirësohet dhe të krijojë”.

“Ata thjesht kanë atë lloj mentaliteti ngutje. Dhe unë me të vërtetë duhej ta kisha atë për këtë album”, shtoi ajo.

Po ashtu, Camila thotë se ajo dhe ekipi i saj kaluan 10 ditë në Bahamas duke regjistruar albumin dhe “mezi e panë dritën e diellit sepse ishin në studio gjatë gjithë kohës”.

“Sa herë që po përpiqeni të bëni diçka të madhe, është jashtëzakonisht e vështirë”, thotë ajo.

“Më kujtohet se isha kaq e frustruar dhe e rraskapitur”, shtoi ajo.

Por disa gjëra erdhën pak më lehtë.

Përfshirja e Drake thjesht “filloi me një DM” dhe në fakt nuk ishte një kërkesë për të “bërë një këngë” në fillim.

“Në atë kohë, unë me të vërtetë po kërkoja miqësi dhe lidhje me artistë të tjerë në industrinë e muzikës, sepse kisha qenë e vetmuar për kaq shumë kohë”, thotë Camila.

“Unë thjesht u ndjeva si një lloj personi antisocial, prandaj në këtë album, unë i hapa krahët pak më shumë”, përfundoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore