Shqipëria

Byroja e Kuvendit lë në fuqi vendimin për përjashtimin e 6 deputetëve demokratë


Byroja e Kuvendit ka lënë në fuqi vendimin e sekretariatit për përjashtimin e gjashtë deputetëve të Partisë Demokratike.

Bëhet fjalë për deputetët Elda Hoti, Sorina Koti, Lindita Metaliaj, Greta Bardeli, Edmond Spaho dhe Oerd Bylykbashi.

Një grup deputetësh të Partisë Demokratike kanë tentuar të hyjnë së bashku me të përjashtuarit në mbledhjen e Byrosë, por janë ndaluar nga punonjësit e Gardës së Parlamentit.

Ata kanë ankimuar vendimin e përjashtimit të tyre nga Komisioni i Etikës, duke kërkuar pezullimin e tij.

“Me një vendim fashist mazhoranca e Ramës përjashtoi deputetët e Kuvendit nga pjesëmarrja në seancë dhe komisione”, u shpreh deputeti demokrat Oerd Bylykbashi.

Sipas tij, ky vendim është në vazhdën e përjashtimeve të tre seancave të fundit.

Deputetët, shtoi ai, janë përjashtuar sepse kërkojnë një të drejtë kushtetuese, kontrollin e qeverisë.

“Kemi kërkuar ngritjen e një komisioni hetimor për të hetuar skandalin më të paprecedentë, ku kryeministri përmes korruptimit të McGonigal synoi të shkatërronte demokracinë duke goditur opozitën”, theksoi përfaqësuesi demokrat.

Në 25 ditët e fundit, nga seancat plenare janë përjashtuar 18 deputetë demokratë. Kjo, me kërkesë të socialistëve pasi sipas tyre është shkelur etika plenare.

Të parët në nisjen e valës së përjashtimeve ishin kryedemokrati Sali Berisha dhe katër deputetët Edi Paloka, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Belind Këlliçi.

Përjashtimi i tyre erdhi pasi ata bllokuan foltoren dhe punimet e Kuvendit.

Dhe dy seanca më pas, saga vazhdoi. Kësaj here, u rrit edhe numri i të përjashtuarve.

Bëhej fjalë për tetë deputetë demokratë: Luçiano Boçin, Albana Vokshin, Ervin Salianjin, Ina Zhupën, Luan Baçin, Tritan Shehun, Gazment Bardhi dhe Bledion Nallbatin.

Akuza mbetej e njëjtë me paraardhësit duke shtuar edhe një tjetër: penguan zhvillimet në Kuvend dhe ofenduan kryeparlamentaren Lindita Nikolla.

Kështu, numri i të përjashtuarve kapi shifrën 12. Për të mos e lënë me kaq, një javë më parë Berishës, Nokës, Këlliçit dhe Palokës iu konfirmua sërish përjashtimi.

Të martën e 21 shkurtit, gati gjysma e deputetëve demokratë mbeti jashtë Kuvendit. Përjashtimi u vendos edhe për gjashtë të tjerë.

Arsyet e përjashtimit janë të ndryshme, ashtu si edhe ditët e përjashtimit.

Më e “veçanta” është për Spahon. Kjo, pasi në shenjë proteste për mospranimin e kërkesave të opozitës mbi formimin e një komisioni hetimor për McGonigal, ai i ra bilbilit për disa orë me radhë.

Gjithë kjo zallamahi e përjashtimeve erdhi nga çështja McGonigal.

Më 27 janar, para se seanca të niste, 16 deputetë nga grupi i Berishës kërkuan që të ndryshohet rendi i ditës dhe të futej në diskutim takimi i kryeministrit Edi Rama me ish-zyrtarin e FBI-së, në praninë e Agron Nezës, person i cili akuzohet se i ka dhënë McGonigal 225 mijë euro dhe nuk i ka deklaruar.

Por kërkesa u rrëzua nga votat e mazhorancës.

Pas kësaj, deputetët e Berishës krijuan kaos duke përplasur duart mbi tavolinë teksa ish-kryeministri nuk pranoi të largohej nga foltorja pavarësisht paralajmërimit.

Pas kësaj, opozita ka shtrirë aksionin jashtë dyerve të parlamentit. Së bashku me aleatin politik, Ilir Metën kanë zhvilluar protestë kombëtare. Ndërsa, në dy seanca radhazi ata kanë protestuar jashtë dyerve të Parlamentit.

Revolucioni i PD-së përballë Parlamentit sërish, me një doktor “të sëmurë”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore