Lajme

Buxheti 2023 i Biden përfshin miliarda për të kundërshtuar agresionin rus në Ukrainë


Propozimi i buxhetit të presidentit amerikan Joe Biden për vitin 2023 përfshin rritjen e fondeve për sigurinë – si brenda dhe jashtë vendit – dhe redukton deficitin. Këtë kanë bërë me dije nga Shtëpia e Bardhë të hënën në mëngjes, por zyrtarët pranojnë se inflacioni mund të vazhdojë të shkaktojë probleme për ekonominë e përgjithshme.

Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vazhdon, buxheti i propozuar përfshin 6.9 miliardë dollarë për Iniciativën Evropiane të Parandalimit dhe Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) dhe “kundër agresionit rus për të mbështetur Ukrainën”.

Shalanda Young, drejtore e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit, tha se gjatë asaj që “do të jetë një dekadë vendimtare për botën”, propozimi bën “një nga investimet më të mëdha në sigurinë kombëtare në historinë e SHBA-së, duke forcuar ushtrinë tonë dhe duke përdorur fuqinë tonë të ripërtërirë në shtëpi për të përballuar sfidat urgjente globale”.

Për të bërë investime dhe për të reduktuar deficitin, buxheti kërkon një “taksë minimale të re për miliarderët” – e cila përfshin më shumë se vetëm miliarderët dhe zbatohet për këdo që vlen më shumë se 100 milionë dollarë – që do të siguronte që 0.01% e familjeve më të pasura të paguajnë të paktën “20 përqind e të ardhurave të tyre totale në taksat federale të të ardhurave”.

Pamja nga lufta në Ukrainë

Sipas Shtëpisë sëe Bardhë kjo rrit normën që korporatat paguajnë për fitimet dhe përmban “masë shtesë për të siguruar që kompanitë shumëkombëshe që operojnë në Shtetet e Bashkuara nuk mund të përdorin parajsat fiskale për të ulur taksën minimale globale”.

Cecilia Rouse, kryetarja e Këshillit të Këshilltarëve Ekonomikë, u tha gazetarëve se politikat e Biden-it do të ulin deficitin e pritshëm në vitin aktual fiskal të 2022-it në “1.3 trilion dollarë më pak se në vitin fiskal ’21, dhe ne besojmë se politikat në këtë buxhet do të reduktojë më tej deficitin me 1 trilion tjetër gjatë dekadës së ardhshme”.

Por pjesa më e madhe e këtij reduktimi të deficitit vjen nga skadimi i programeve të përkohshme në Planin Amerikan të Shpëtimit.

Zyrtarët thonë se vlerësimet mbi inflacionin e reflektuar në buxhet u vendosën në nëntor – përpara pushtimit të Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili ka tensionuar ekonominë dhe ka rritur çmimet në të gjithë bordin.

Në një deklaratë, Biden tha se buxheti “përfshin reduktimin historik të deficitit, investime historike në sigurinë tonë brenda dhe jashtë vendit, dhe një angazhim të paprecedentë për ndërtimin e një ekonomie ku të gjithë kanë një shans për të pasur sukses”.

Ai gjithashtu deklaroi reduktimin e deficitit si një “rezultat të drejtpërdrejtë të strategjisë së administratës sime për të marrë nën kontroll pandeminë dhe për të rritur ekonominë nga poshtë lart dhe nga mesi”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore