Përballje

Butler udhëheq Miami-n drejt avantazhit 2-0 të serisë kundër Boston Celtics


Jimmy Butler shënoi 27 pikë për Miami Heat teksa mposhtën Boston Celtics 111-105 për të kaluar në epërsi 2-0 në serinë e tyre të finaleve të Konferencës Lindore.

Heat zmbrapseshin me 11 pikë në fillim të çerekut të katërt përpara se një ecuri 20-9 i ndihmoi ata të kthenin lojën.

Butler shënoi nëntë pikë në një çerekun e fundit në të cilin, me skuadrën e tij 96-89 prapa, ai u përplas me Grant Williams të Bostonit.

“Ai goditi një gjuajtje të madhe dhe filloi të fliste me mua. Më pëlqen kjo”, tha Butler.

“Unë jam i gjithi për këtë. Kjo më bën të kyçem në lojë shumë më tepër. Më shtyn atë vullnet që duhet të fitoj shumë më tepër. Më bën të buzëqesh.

“Por është thjesht konkurrencë. Megjithatë, unë e respektoj atë. Ai është një pjesë e madhe e asaj që ata përpiqen të bëjnë. Unë thjesht nuk e di nëse jam personi më i mirë për të folur”.

Lojtari i Miami, Caleb Martin shtoi: “Ne do ta marrim ‘Mad’ Jimmy në çdo kohë. Unë mund ta shihja në sytë e tij që ai ishte gati të fitonte lojën pas kësaj”.

Butler gjithashtu regjistroi tetë kërcime, gjashtë asistime dhe tre vjedhje, ndërsa Martin shënoi 25 pikë.

Ylli i Boston Celtics, Jayson Tatum shënoi 34 pikë, 13 kërcime dhe tetë asistime, por nuk shënoi asnjë gol në çerekun e katërt për ndeshjen e dytë radhazi.

Pesë pikët e tij në çerekun e fundit erdhën nga gjuajtjet e lira pasi Bostoni u mund në shtëpi për herë të dytë nga Heat.

Dy ndeshjet e ardhshme të serisë më të mirë të shtatë do të zhvillohen në Miami, me ndeshjen e tretë të dielën.

“Është e vështirë. Është një sfidë. Nuk ka kuptim të jesh këtu i trishtuar, apo jo. Ata hynë dhe fituan dy ndeshje”, tha Tatum.

“Ata luajtën mirë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore