Sport

Butler lëndohet në ndeshjen e parë kundër Knicks, në rrezik që të mungojë të gjithë serinë


Pas eliminimit të Milwaukee Bucks në raundin e parë të play-off-it të NBA, Miami Heat siguroi një fitore 108-101 ndaj New York Knicks për të kaluar në epërsi 1-0 në seri.

Megjithatë, Miami mund të ketë marrë një goditje e madhe, pasi Jimmy Butler mori një lëndim në kyçin e këmbës. Ylli i Miami-t mbeti në lojë, por çaloi derisa mbaroi.

“Nuk kam asnjë ide”, tha trajneri i Heat Erik Spoelstra kur u pyet nëse Butler do të jetë i disponueshëm për ndeshjen e dytë.

“Ju thjesht nuk e dini me ndrydhjet e kyçit të këmbës. Unë as nuk e di nëse do të dimë më shumë deri [të hënën]. Ne vetëm duhet të shohim. Do të jetë një lojë pritjeje. Por ai nuk donte të dilte nga loja, kështu që ne e lamë atë brenda”.

Butler kishte një mesatare të jashtëzakonshme 37.6 pikë për ndeshje në serinë kundër Bucks, të cilët konsideroheshin favorit për të arritur në finalet e Konferencës Lindore. Ai regjistroi 56 pikë në ndeshjen e katërt përpara se të shënonte 42 pikë në ndeshjen 5.

“Ky është djali ynë. Ai është ylli ynë. Ai është lojtari ynë i klubit”, tha bashkëlojtari i Butler, Kyle Lowry.

“Ne gjithmonë duam që ai të ngritet dhe mendimet janë të shpresojmë se ai është mirë, por nëse ai nuk është, ne duhet ta gjejmë mënyrën, ta mbajmë atë … Por kjo është ajo që ai bën. Ai e përfundoi lojën”.

Butler do të vlerësohet nga stafi mjekësor i klubit për të përcaktuar nëse ndrydhja e kyçit të këmbës është e shkallës 1 (e lehtë), e shkallës 2 (e moderuar) dhe e shkallës 3 (e rëndë).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore