Lajme

Burkina Faso zgjat sundimin ushtarak me pesë vjet


Sundimtarët ushtarakë të Burkina Fasos do të qëndrojnë në pushtet edhe për pesë vjet të tjera.

Kjo pasi bisedimet kombëtare përfunduan me marrëveshjen për të zgjatur tranzicionin në demokraci me 60 muaj nga korriku, sipas tekstit të një karte të re të miratuar.

“Kohëzgjatja e tranzicionit është vendosur në 60 muaj nga 2 korriku 2024”,  tha koloneli Moussa Diallo, kryetar i komitetit organizues të procesit të dialogut kombëtar, pas bisedimeve të shtunën.

Karta e re u nënshkrua gjatë asaj që fillimisht ishte një dialogu kombëtar dy-ditor që filloi më herët të shtunën, gjoja për të përcaktuar rrugën e kthimit drejt sundimit civil në vendin e tronditur nga dhuna politike.

Ushtria mori pushtetin në një grusht shteti të vitit 2022 dhe kishte premtuar të mbante zgjedhje në korrik të këtij viti për të rivendosur sundimin civil, por gjithashtu tha se konsideratat e sigurisë do të kishin përparësi.

“Zgjedhjet që shënojnë fundin e tranzicionit mund të organizohen përpara këtij afati, nëse situata e sigurisë e lejon këtë”, thuhet në statutin e ri, të nënshkruar nga udhëheqësi ushtarak, Ibrahim Traore.

Karta gjithashtu i lejon Traores të kandidojë për president kur të zhvillohen zgjedhjet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore