Aplikacione

Bullizmi kibernetik në Kinë: Kur kolektivizmi takohet me mungesën e përgjegjësisë


Gjashtë muaj pasi ndau një fotografi në mediat sociale kineze duke festuar pranimin e saj në shkollën pasuniversitare me gjyshin e saj të shtrirë në shtrat, Zheng Linghua ndërroi jetë.

23-vjeçarja kishte shpërndarë imazhin në platformën Xiaohongshu duke njoftuar se kishte fituar një vend për të studiuar muzikë në Universitetin e Kinës Lindore.

“Gjyshi ka qenë shtylla ime e mbështetjes që kur isha e vogël. Një nga motivimet e mia për të aplikuar në shkollën pasuniversitare ishte që gjyshi të më shihte të hyja dhe të ishte krenar për mua”, ka shkruar ajo.

Por…

Brenda pak ditësh, ajo ishte bërë një objektiv i ngacmimeve në internet. Fotografia e saj u shpërnda me mbishkrime të rreme dhe shpesh fyese. Më pas ajo u bë objektivi i talljeve të pamëshirshme, me disa që e quajtën atë një “vajzë klubi nate” dhe “shpirtligë”.

Është e paqartë se si vdiq Zheng, por muajin e kaluar një mik i saj dha lajmin në Xiaohongshu: “Për shkak të ngacmimit në internet dhe në shkollë, jeta e Zheng Linghua përfundoi më 23 janar 2023”.

Teksa i ashtuquajturi bullizëm kibernetik ndodh kudo, kultura kolektiviste e Kinës dhe mungesa e presionit ndaj kompanive të mediave sociale për të eliminuar abuzimin i japin fenomenit një vrull të veçantë.

Një sondazh me më shumë se dy mijë përdorues të mediave sociale në Kinë zbuloi se rreth katër në dhjetë të anketuar kanë përjetuar një formë abuzimi në internet.

Po ashtu zbuloi se 16 për qind e viktimave kishin mendime vetëvrasëse. Pothuajse gjysma përjetuan ankth, 42 për qind pagjumësi dhe 32 për qind depresion.

Zheng fillimisht kishte plane për të përballur abuzuesit e saj në internet me veprime ligjore.

Por më vonë ajo u diagnostikua dhe u mjekua për depresion, gjë të cilën ajo e zbuloi në rrjetet e saj sociale, duke ndarë detaje se si kishte luftuar me çrregullimet e gjumit dhe të ushqyerit.

Në nëntor, ajo ndau foto të saj në një repart spitalor me mbishkrimin: “duke luftuar në mënyrë aktive depresionin”.

Vdekja e saj është vetëm një në vargun e vdekjeve që kanë qenë të lidhura me bullizmin në internet në Kinë.

Kolektivizmi takohet me mungesën e përgjegjësisë

Në kulturat kolektiviste si Kina, ata që perceptohen se shkojnë kundër normës priren të ndëshkohen ashpër, thonë ekspertët.

Ajo që e bën më keq, shtojnë ata, është një kulturë e përhapur e turpit.

“Një ndjenjë e fortë kolektivizmi në Kinë mund të nënkuptojë se ngacmimi kibernetik, kur kryhet si një akt simbolik dhune ose agresioni ndaj një tjetri në një mjedis publik, mund të çojë në masa drastike, si vetëvrasja, për t’i shpëtuar asaj ndjesie poshtërimi”, ka treguar K. Cohen Tan, nga Universiteti i Nottingham Ningbo të Kinës.

Duke lexuar postimet dhe komentet, është e vështirë të dish se çfarë i tërhoqi trollet te Zheng. Mund të ketë qenë flokët e saj rozë jo-konvencionale, të cilat duket se i kanë shqetësuar disa nga sulmuesit e saj në internet.

Të tjerë madje sugjeruan se ajo ishte e lidhur në mënyrë romantike me një burrë të moshuar, një referencë e mundshme për gjyshin e saj.

Sipas Tan, ngacmuesit në internet zakonisht “stigmatizojnë individët për veprimet ose zgjedhjet e tyre personale” dhe kjo “më vonë komplikohet nga instinkti i tufës”.

Efekti i kombinuar, për ekspertin, “i lë viktimat të ndjehen të pafuqishëm”.

Subjektet e sulmeve të tilla kanë qenë kryesisht njerëz që u panë se ndotin imazhin e Kinës në sytë e botës.

Michael Berry, i cili përktheu Wuhan Diary – një revistë e botuar nga shkrimtarja Fang Fang gjatë kohës së saj nën bllokimin e COVID-it në Wuhan – ka qenë një objektiv i një trolli të tillë.

“Disa më kërcënuan se do të më vrisnin mua dhe familjen time nëse do të ktheheshim ndonjëherë në Kinë. Shumë nga këto mesazhe përmbanin kërcënime serioze dhe flisnin për një urrejtje të thellë. Disa përdorues më dërgonin kërcënime të tilla në baza ditore”, ka treguar ajo.

Shumë besojnë se platformat e mediave sociale në Kinë duhet të kenë më shumë llogari, pasi platformat janë diku tjetër në botë.

Kjo pasi ka qenë shumë e vështirë për viktimat që të kërkojnë mbrojtje ligjore dhe dëmshpërblim. “Ka pasur shumë pak raste që shkelësit dhe platformat ndëshkohen”.

Kjo është pjesërisht sepse ngacmimi në internet nuk është prioritet si problem nga kompanitë e mediave sociale ose Pekini, i cili në vend të kësaj drejton një makinë të gjerë censurimi për të mbytur mospajtimin ose çdo formë të një bisede politike.

Platformat e mediave sociale në Kinë thuhet se i përmbahen një liste në rritje të termave të kërkimit të censuruar.

“Kina ka mjete të fuqishme teknologjike për monitorimin e përmbajtjes në internet. Më shumë nga këto burime duhet të ridrejtohen drejt frenimit të bullizmit kibernetik. Qeveria nuk duhet të pranojë kulturën e nxitjes së fushatave të urrejtjes në internet”, ka thënë Jonathan Sullivan, politolog në Universitetin e Nottingham.

Disa po bëjnë gjithashtu thirrje për më shumë edukim publik mbi sigurinë në internet.

Shkollat duhet të zbatojnë programe të të mësuarit emocional dhe social që i mësojnë nxënësit se si të zgjidhin mosmarrëveshjet dhe të marrin vendime të përgjegjshme, sipas Janis Whitlock, e cila drejton Programin e Kërkimit të Cornell mbi Vetëdëmtimin dhe Rimëkëmbjen në Universitetin Cornell.

Më thelbësisht, kujdesi për shëndetin mendor duhet të forcohet në Kinë, sipas Sullivan.

Ekspertët thonë se gati tre vjet bllokime të rrepta dhe të papritura mund të kenë rritur gjithashtu kohën e kaluar në internet, duke çuar në më shumë raste të ngacmimit.

Në një nga postimet e saj të fundit në Weibo në tetor, Zheng reflektoi mbi abuzimin në internet, dhunën në internet, depresionin dhe aplikimet për shkollat ​​universitare.

“Po, jeta ime dramatike është me ritme të shpejta dhe luhatet shumë. Por këto gjëra më kanë ndihmuar të marr guxim për të kaluar ulje-ngritjet e jetës dhe të mos humbas rrugën time. Viti i ardhshëm do të jetë patjetër më i mirë”, ka shkruar ajo asokohe.

Zheng heshti menjëherë në rrjetet sociale, por deri në muajin e kaluar, miqtë dhe ndjekësit kanë lënë komente në llogarinë e saj në Weibo, ku shumë shprehin keqardhje dhe tronditje për vdekjen e saj.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore