Lajme

Bullgaria nuk e heq gjatë samitit veton ndaj RMV-së, thotë Petkov


Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov, të enjten e23 qershorit ka deklaruar se nuk ka asnjë shans që Bullgaria të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut gjatë samitit dyditor të Bashkimit Evropian. Por ai la të kuptohet se një zgjidhje mund të jetë e afërt në ditët në vijim.

Pas rënies së qeverisë bullgare mbrëmjen e kaluar, asnjë parti politike në Bullgari nuk dëshiron të humbasë fytyrën përpara zgjedhjeve të parakohshme.

Me votën e katërt në pak më shumë se një vit, që ka të ngjarë të ndodhë në shtator, heqja e vetos nuk do t’i përshtatej elektoratit, i cili kryesisht e mbështet atë.

Petkov, tani në cilësinë e ish-kryeministrit, i qëndron qëndrimit të tij se parlamenti duhet të miratojë një rezolutë që lejon heqjen e vetos, bazuar në miratimin e propozimit të Presidencës franceze.

Ai tha se i pëlqente “personalisht” propozimi francez, por nuk i takonte atij, por parlamentit të merrte një qëndrim.

Duke folur me gazetarët në pragun e samitit të Bashkimit Evropian, Petkov shpjegoi se parlamenti bullgar duhej të nxirrte dritën jeshile për heqjen e vetos dhe vetëm atëherë ai do të bënte lëvizjen e tij që duhet të jetë e qëndrueshme me kalimin e kohës, pavarësisht se kush qeveris.

“Kjo është ajo që do t’u them liderëve të BE-së”, tha ai.

Ai theksoi se opozita bullgare përdori çështjen maqedonase për të shantazhuar kabinetin e tij sa herë që kishin frikë se do të zbulohej korrupsioni që nga koha e tyre në detyrë.

“Ka edhe njerëz të tillë”, një partner në koalicionin katërpalësh të Petkov, mosmarrëveshje të mbetura, zyrtarisht në lidhje me buxhetin e shtetit dhe trajtimin e kryeministrit për çështjen e Maqedonisë së Veriut.

Ish-kryeministri u akuzua se bëri hapje në Shkup pas shpinës së parlamentit bullgar, i cili këmbëngul që të zbatohen disa kushte përpara se të hiqet vetoja.

Pa mbështetjen e “Ka edhe njerëz të tillë”, Petkov humbi votën e mosbesimit, duke i hapur rrugë kështu paraardhësit të tij Bojko Borisov, i cili shpreson të kthehet në pushtet pas zgjedhjeve të parakohshme.

Situata e tensionuar politike në parlamentin bullgar pas votimit të mosbesimit, të miratuar një ditë më parë, nuk ndihmon për një zgjidhje të shpejtë të problemit të vetos.

Asnjë parti politike nuk dëshiron të marrë përgjegjësinë për një vendim që mund të kritikohet nga opinioni publik, veçanërisht me zgjedhjet në prag.

Partia kryesore e opozitës, GERB e Borisov-it, thotë se do të mbështesë një rezolutë për heqjen e vetos nëse Petkov e propozon atë.

I pyetur nga “EURACTIV” për Borisov-in, i cili po përpiqet të pozicionohet si një politikan konstruktiv, Petkov tha:

“Ai është personi më i pandershëm që njoh. Ai thotë në mëngjes: ‘Dua të mbështes hyrjen e Maqedonisë së Veriut në BE’… Në të njëjtën kohë, ai bllokon komisionin e punëve të jashtme në parlament të njëjtën pasdite”.

Analistët dhe diplomatët i thanë “EURACTIV” se, edhe skenari më optimist për heqjen e vetos, kërkon kohë.

Veçanërisht, parlamentet në Sofje dhe Shkup duhet të miratojnë protokollin e seancës së fundit nga 3 qershori të komitetit të përbashkët Bullgari-Maqedonia e Veriut, i ngarkuar për zbatimin e marrëveshjes dypalëshe të vitit 2017.

Parlamenti bullgar mund të miratojë protokollin, por nuk është e sigurt se parlamenti në Shkup do të bëjë të njëjtën gjë, në të cilin rast heqja e vetos është “mision i pamundur”, thonë ekspertët dhe diplomatët.

Diplomatët e BE-së duket se e anashkalojnë rolin që Shkupi duhet të luajë në zgjidhjen e problemit.

I pyetur për të komentuar mbi shanset e heqjes së vetos bullgare, shefi i punëve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se, “ka ende shpresë, por nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti bullgar në orët e ardhshme, por gjërat nuk po shkojnë mirë dhe ne duhet të përpiqemi ta rregullojmë atë”.

Ai nuk përmendi rolin e parlamentit në Shkup.

Kujtojmë që vetoja bullgare po bllokon dhe rrugëtimin e Shqipërisë në BE, pasi fati i vendit tonë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave shihet si i përbashkët.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore