Lajme

Buenos Aires tronditet nga përplasjet për reformat e Milei


Policia e trazirave në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires, hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit jashtë Kongresit, përpara se ligjvënësit të jepnin miratimin fillestar për reformat e shkurtimit të buxhetit në Senatin e vendit të mërkurën.

Demonstruesit – të cilët thonë se masat do të dëmtojnë miliona argjentinas – hodhën bomba me benzinë ​​dhe gurë, duke djegur një makinë.

Një numër njerëzish u raportuan të plagosur, me mediat lokale që e përshkruan skenën të mërkurën si një “fushë beteje”.

Paketa e reformës, e propozuar nga presidenti i krahut të djathtë, Javier Milei për të ringjallur ekonominë e vendit, përfshin shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme ekonomike, uljen e pensioneve dhe zvogëlimin e të drejtave të punës.

Masat kundërshtohen nga partitë politike të majta, sindikatat dhe organizatat shoqërore.

Por mocioni, i cili fillimisht u barazua 36-36 në Senat, u miratua paraprakisht të mërkurën pasi kreu i dhomës, Zëvendëspresidentja Victoria Villarruel, prishi barazimin.

“Për ata argjentinas që vuajnë, që presin, që nuk duan t’i shohin fëmijët e tyre të largohen nga vendi… vota ime është pozitive,” tha zëvendëspresidentja dhe udhëheqësja e Senatit zonja Villaruel pasi prishi barazimin.

Projektligji me 328 artikuj tani do të shqyrtohet pikë për pikë përpara se të pritet miratimi i plotë të enjten.

Më pas do të kthehet në dhomën e ulët për të kaluar finalen.

Përpara miratimit të projektligjit në Senat, protestuesit brohorisnin: “Vendi nuk është në shitje, vendi mbrohet”, ndërsa në një pankartë shkruhej: “si mundet një kryetar shteti ta urrejë shtetin?”

Përleshjet shpërthyen kur protestuesit u përpoqën të shkonin drejt Kongresit përmes gardheve, me demonstruesit që hodhën gurë mbi oficerët që i spërkatën me piper.

Vëzhguesit dhe deputetët e opozitës thanë se dhjetëra demonstrues dhe një pjesë e vogël e deputetëve morën kujdes mjekësor. Të paktën pesë deputetë të opozitës në turmë u shtruan në spital, tha ligjvënësi Cecilia Moreau për agjencinë e lajmeve AFP.

Të paktën 20 oficerë policie u plagosën gjithashtu, thanë zyrtarët. Forcat e sigurisë thanë se arrestuan 15 persona.

Policia më vonë i shtyu protestuesit, të cilët thuhet se i vunë flakën dy automjeteve – duke përfshirë atë të një organizate lajmesh.

“Ne nuk mund të besojmë se në Argjentinë ne po diskutojmë një ligj që do të na kthejë 100 vjet mbrapa” tha Fabio Nunez, një avokat 55-vjeçar protestues, i cituar nga AFP.

Zyra e Presidentit Milei lëshoi ​​një deklaratë duke falënderuar forcat e sigurisë për shtypjen e atyre që i përshkroi si “terroristë” që tentonin të kryenin një grusht shteti.

“Ne do të ndryshojmë Argjentinën, do ta bëjmë atë vendin më liberal në botë”, tha Milei në një konferencë në Buenos Aires.

Projektligji shumë i ndarë u miratua nga dhoma e ulët në prill, pasi iu bënë ndryshime të rëndësishme.

Milei erdhi në detyrë në vitin 2023 pasi u zotua se do të çonte një sharrë elektrike në shpenzime publike.

Ndërsa ishte në gjurmët e fushatës, ai madje tundi një sharrë elektrike me zinxhir ndërsa mbante një fjalim për të simbolizuar vendosmërinë e tij për ta bërë këtë.

Që atëherë ai e ka përgjysmuar kabinetin, ka shkurtuar 50,000 vende pune publike, ka pezulluar kontratat e reja të punëve publike dhe ka hequr subvencionet për karburantin dhe transportin, edhe pse inflacioni vjetor iu afrua 300%.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore