Lajme

Budapesti mohon qasjen konsullore ndaj të burgosurve ukrainas të luftës


Kievi ka paraqitur një ankesë zyrtare kundër Budapestit për refuzimin e diplomatëve ukrainas të aksesit tek të burgosurit e luftës të transferuar nga autoritetet ruse – një veprim që shihet si një përpjekje për të nxitur tensionet etnike në Ukrainë.

Sipas një marrëveshjeje me Kishën Ortodokse Ruse, qeveria e kryeministrit Viktor Orbán siguroi transferimin e 11 ushtarëve ukrainas, të cilët janë hungarezë etnikë.

“Të gjitha përpjekjet e diplomatëve ukrainas gjatë ditëve të fundit për të vendosur kontakte të drejtpërdrejta me qytetarët ukrainas kanë dështuar”, shkroi të hënën në Facebook zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko.

Orbán, i cili është një mik prej kohësh i presidentit rus Vladimir Putin dhe ka refuzuar të dërgojë ndihmë ushtarake në Kiev, ka pasur një histori të gjatë përplasjesh me zyrtarët ukrainas për të drejtat e pakicave të hunga-folësve në Ukrainën perëndimore.

Udhëheqësi hungarez ka mbrojtur gjithashtu kreun e Kishës Ortodokse Ruse, patriarkun Kirill, nga sanksionet e BE-së, megjithë mbështetjen e tij të pafalshme për Putinin dhe luftën e tij.

Zëvendëskryeministri i Hungarisë Zsolt Semjén ka thënë se ai personalisht ka ndërhyrë për të siguruar lirimin e të burgosurve në Hungari dhe se ata erdhën në Budapest me dëshirën e tyre, pasi tashmë ishin liruar nga paraburgimi.

Ukraina e kundërshton këtë. Nikolenko tha se Hungaria i mbante qytetarët e saj “në izolim”, pa akses në media dhe se kontakti i tyre me të afërmit “bëhet në prani të palëve të treta”, ndërsa iu mohua kontakti me ambasadën ukrainase.

Kievi vazhdon të përpiqet të marrë ushtarët e tij, shkroi ai. Larg ndihmës humanitare, siç e përshkroi Budapesti, incidenti u kualifikua si shkelje e ligjit të BE-së, tha Nikolenko.

Zyrtarët ukrainas i kanë kërkuar vazhdimisht Budapestit që të lejojë konsullin ukrainas t’i vizitojë ata për të vlerësuar gjendjen e tyre fizike dhe psikologjike dhe për të ofruar ndihmë.

Hapi i pazakontë i lirimit të të burgosurve në Hungari, në vend të Ukrainës, ishte një përpjekje ruse për të ndërhyrë në marrëdhëniet e Kievit me pakicën e saj etnike hungareze në rajonin e Karpateve, tha një person i përfshirë në negociatat mbi shkëmbimin e të burgosurve.

“Ideja është që Hungaria të ndihmojë komunitetin Karpate të kthejë të burgosurit e saj. Është thjesht duke luajtur me kartën hungareze në politikën e Ukrainës”, tha personi.

“Kjo i çmend ata në Kiev.”

Përfshirja e kishës ka të ngjarë të fliste për ndikimin e vazhdueshëm të Ilarionit, një ish-prift i lartë në patriarkanën e Moskës, i cili u bë metropolit i Budapestit vitin e kaluar, shtoi personi.

Pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia vetëm sa përkeqësoi marrëdhëniet tashmë të acaruara të Hungarisë me Kievin, të dëmtuara nga mosmarrëveshjet mbi mësimin në gjuhën hungareze në shkollat e Karpateve dhe një program për t’u dhënë qytetarëve ukrainas pasaporta hungareze.

Oleksiy Danilov, shefi i sigurisë kombëtare të Ukrainës, pretendoi vitin e kaluar se Hungaria kishte marrë paralajmërim paraprak për pushtimin nga Rusia dhe kishte planifikuar të aneksonte një pjesë të vendit. Budapesti e mohoi me forcë pretendimin.

Kisha Ortodokse Ruse komunikoi fillimisht lirimin e njëmbëdhjetë ukrainasve më 8 qershor, duke thënë se kjo kishte ndodhur “me bekimin e Shenjtërisë së Tij Patriarkut Kirill të Moskës” me kërkesë të palës hungareze”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore