Lajme

British Columbia në gjendje të jashtëzakonshme, ndërsa 19 mijë persona ikin nga zjarri


Kryeministri i provincës kanadeze të British Columbia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, duke thënë se autoritetet atje “po përballeshin me sezonin më të keq të zjarreve ndonjëherë”, pasi mijëra u evakuuan nga qytetet në lindje të Vancouverit.

Kryeministri David Eby tha të premten mbrëma se “gjatë 24 orëve të fundit, situata ka evoluar me shpejtësi dhe ne jemi në një situatë jashtëzakonisht sfiduese në ditët në vijim”.

Evakuimet po kryheshin gjithashtu në Kelowna aty pranë, një qytet me një popullsi prej rreth 150 mijë banorësh që shtrihet përtej liqenit Okanagan nga West Kelowna.

Ai erdhi pasi autoritetet më në veri në rajonin e Territoreve Veriperëndimore thanë se më shumë se 19 mijë njerëz besohet se janë evakuuar nga zjarret që kërcënojnë qytetin Yellowknife.

Mbulimi i reve dhe temperaturat më të ulëta ngadalësuan zjarrin në perëndim të Yellowknife të premten, thanë zjarrfikësit.

Rreth 4 mijë njerëz u nxorën nga ajri, me mundësinë e më shumë fluturimeve të shtunën nëse moti, avionët dhe ekuipazhi qëndrojnë. Ministri i mjedisit i provincës, Shane Thompson, tha se rreth 1 mijë persona staf thelbësor kishin mbetur, por i kërkoi kujtdo tjetër të largohej.

Kanadaja po përballon sezonin e saj më të keq të zjarreve, me më shumë se 1 mijë zjarre aktive që digjen në të gjithë vendin, duke përfshirë 236 në Territoret Veriperëndimore. Zjarret në territor kanë djegur më shumë se 2 milion hektarë tokë dhe më shumë se gjysma e popullsisë së rajonit është nën urdhër evakuimi.

Kryebashkiaku i Yellowknife Rebecca Alty tha të premten se ishte e paqartë se kur banorët do të mund të ktheheshin.

“Për fat të keq, udhëtimi nuk ka përfunduar ende. Zjarri vazhdon të afrohet dhe pasiguria se kur do të mund të ktheheni do të jetë e vështirë”, tha ajo.

Disa banorë raportuan vështirësi për të qëndruar në krye të ngjarjeve që ndryshojnë shpejt: komunikimet janë penguar nga thashethemet, pritja e parregullt e celularit dhe një ndalim në Facebook për ndarjen e lidhjeve të lajmeve.

Qytetarëve dhe organizatave të lajmeve në Kanada u ndalohet të postojnë lidhje lajmesh në Facebook dhe Instagram pasi gjigandi i teknologjisë çaktivizoi aksesin muajin e kaluar për shkak të një mosmarrëveshjeje me qeverinë federale mbi legjislacionin që do t’i detyronte gjigantët e internetit të paguajnë botuesit e lajmeve.

Në West Kelowna, flakët dhe tymi ishin të dukshme nga qyteti, sipas një dëshmitari, pasi pamjet u shfaqën në mediat sociale që tregonin flakët në luginën që rrethon liqenin.

Në një deklaratë të përbashkët me ministrin e emergjencave Bowinn Ma, Eby tha: “Ka zjarre të shumta në të gjithë provincën që kërcënojnë komunitetet. Mijëra njerëz janë nën urdhër evakuimi dhe dhjetëra mijëra të tjerë janë në gatishmëri evakuimi”.

Ata u kërkuan njerëzve që të qëndrojnë larg zonave me rrezik të lartë dhe t’u japin ekuipazheve të urgjencës hapësirë për të operuar. “Ne po u bëjmë thirrje të gjithë britanikëve kolumbianë të jenë vigjilentë, të dëgjojnë zyrtarët lokalë dhe të ndjekin urdhrat e evakuimit. Ne do ta kalojmë këtë së bashku”.

Zyrtarët thanë se 24 deri në 48 orët e ardhshme mund të jenë më të vështirat. Më herët hapësira ajrore në zonë u mbyll për t’i hapur rrugën bombarduesve të ujit.

“Ne luftuam shumë mbrëmë për të mbrojtur komunitetin tonë”, u tha gazetarëve Jason Brolund, shefi i zjarrfikësve në West Kelowna.

“Nata u kthye në ditë për shkak të shkëlqimit portokalli të reve dhe zjarrit”.

Më shumë se 2 mijë e 400 prona u evakuuan, thanë zyrtarët, dhe disa struktura u shkatërruan në West Kelowna gjatë natës, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore