Sport

Britania kritikon IOC-në pasi dha ‘dritën jeshile’ për rusët në Lojërat Olimpike 2024


Photo: Olympics.com

Qeveria e Britanisë së Madhe ka kritikuar vendimin për të lejuar atletët rusë të garojnë në Lojërat Olimpike të Parisit të vitit të ardhshëm si neutralë.

Pas një takimi të bordit të mërkurën, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) hapi rrugën për pjesëmarrësit nga Rusia dhe Bjellorusia për të hyrë në kualifikime për Lojërat, pavarësisht luftës në Ukrainë.

Megjithatë, sekretarja e kulturës, Michelle Donelan i ka kërkuar IOC të rimendojë qëndrimin e saj dhe të ndalojë të gjithë rusët nga Parisi 2024 dhe ka bërë thirrje për bisedime urgjente me vendet e tjera për këtë çështje.

“Dua të jem i qartë se ky pozicion nga IOC është një botë larg realitetit të luftës që po ndihet nga populli ukrainas”, theksoi Donelan.

“Ne, dhe shumë vende të tjera, kemi qenë të paqartë për këtë gjatë gjithë kohës dhe tani do të punojmë urgjentisht në vendet me të njëjtin mendim për të siguruar që solidariteti të vazhdojë për këtë çështje”, tha ajo ndër të tjera.

Bordi Ekzekutiv i IOC-së konfirmoi të mërkurën se do të eksploronte një rrugë për atletët rusë dhe bjellorusë për të konkurruar në mënyrë neutrale në Lojëra, duke theksuar se “asnjë atlet nuk duhet të pengohet të garojë vetëm për shkak të pasaportës së tyre”.

Rruga e eksploruar nga IOC do të kërkonte që atletët rusë dhe bjellorusë të plotësojnë “kushte të rrepta” për të konkurruar si një atlet neutral në Lojëra.

Organizata theksoi praninë e sportistëve nga të dy kombet që aktualisht garojnë në ligat profesionale, si dhe disa sporte individuale.

Ndër kushtet që do të konsideroheshin do të ishte kërkesa që atletët të mos e kenë mbështetur në mënyrë aktive luftën në Ukrainë.

Fokusi në këtë çështje vjen me procesin e kualifikimit për Paris 2024 që do të filloi këtë vit, me një propozim që po shqyrtohet për atletët nga Rusia dhe Bjellorusia të hyjnë në garat kualifikuese në Azi dhe jo në Evropë.

Propozimi i IOC-së vjen pavarësisht se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ka telefonuar homologun francez Emmanuel Macron të martën për t’i kërkuar atij që të ndalojë atletët rusë dhe bjellorusë nga Lojërat e vitit të ardhshëm.

Kryebashkiaku i Parisit, Anne Hidalgo, duket se e ka mbështetur rrugën e IOC-së, pavarësisht se vitin e kaluar la të kuptohet se do të mbështeste një ndalim.

“Unë mendoj se ky është një moment për atletët dhe se atletët nuk duhet të privohen nga konkurrenca e tyre”, tha Hidalgo, sipas “L’Equipe”.

Tony Estanguet, Presidenti i Komitetit Organizativ të Parisit 2024, vlerësoi vitin e kaluar vendimin për të ndaluar atletët dhe zyrtarët rusë dhe bjellorusë nga ngjarjet sportive ndërkombëtare pas pushtimit të Ukrainës.

Presidenti i IOC, Thomas Bach ka këmbëngulur vazhdimisht se atletët nuk duhet të ndihen përgjegjës për veprimet e qeverive të tyre, duke pretenduar se kualifikimi në ngjarje duhet të vendoset mbi “meritat sportive dhe jo për ndërhyrjet politike”.

Në dhjetor, zyrtari gjerman kritikoi qeverinë britanike për “ndërhyrje”, pasi pozicioni i tyre çoi në ndalimin e lojtarëve rusë dhe bjellorusisë nga Wimbledon i vitit të kaluar.

U shtua presioni mbi shefat e Wimbledon për të anuluar ndalimin pasi Shoqata e Tenisit në Lawn u godit me një gjobë prej 825 mijë paund për ndalimin e lojtarëve nga të gjitha ngjarjet në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar.

Ndëshkimi nga ATP Tour erdhi edhe me kërcënimin e ndalimit nga organizimi i eventeve zyrtare.

Rusia do të jetë pjesë e Lojërave Olimpike 2024 si ‘neutrale’

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore