Lajme

Breshëri masive me raketa drejt Izraelit, pasi IDF-ja u tha banorëve të Gazës të evakuohen


Nga fillimi i luftës në Rripin e Gazës, mes Hamasit dhe Forcave të Mbrojtjes së Izraelit (IDF) numri i viktimave mes të dyja palëve i ka kaluar 2 mijë e 800 të vdekur.

Numri i të vdekurve izraelitë që nga fillimi i luftës ka vazhduar të rritet, duke arritur në 1 mijë e 300, sipas raporteve të mediave hebraike.

Fati i rreth 150 personave të rrëmbyer dhe dërguar në Rripin e Gazës gjatë sulmit shkatërrues nga grupi terrorist Hamas është ende i paqartë.

Rreth 3 mijë e 200 janë plagosur, përfshirë 28 në gjendje kritike dhe 350 në gjendje të rëndë.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se 1 mijë e 537 janë vrarë dhe 6 mijë e 612 kanë mbetur të plagosur në Rripin e Gazës.

Sakaq, në West Bank kanë mbetur të vrarë 31 persona dhe janë plagosur 600 të tjerë.

Situata aktuale

Grupi terrorist Hamas në një deklaratë të shkurtër pretendon se ka lëshuar një breshëri prej 150 raketash në Ashkelon.

Fotot fillestare duket se tregojnë dhjetëra interceptime në qiell mbi qytetin izraelit.

Hamas pretendoi po ashtu gjatë ditës se 13 pengje që mban në Rripin e Gazës janë vrarë gjatë ditës së kaluar nga sulmet ajrore izraelite.

Në një deklaratë, grupi terrorist thotë se mes 13 pengjeve të vrara përfshihen edhe të huaj.

Gjatë sulmit të tij vrastar në jug të Izraelit fundjavën e kaluar, terroristët palestinezë besohet se kanë marrë rreth 200 njerëz në Rripin e Gazës, ku po mbahen peng.

Evakuimi

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit njoftuan Kombet e Bashkuara në mesnatën e së premtes se e gjithë popullsia palestineze në veri të Wadi Gazës duhet të zhvendoset në Gazën jugore brenda 24 orëve, tha një zëdhënës i OKB-së.

Mesazhi tregon se IDF-ja mund të jetë gati të nisë një pushtim tokësor pas gjashtë ditësh të bombardimeve ajrore në përgjigje të sulmit masiv të Hamasit të shtunën.

Rreth 1.1 milionë palestinezë jetojnë në veri të Wadi Gazës, thotë zëdhënësi në një deklaratë.

Paralajmërimi zbatohej për personelin e OKB-së dhe ata të strehuar në objektet e OKB-së në ato zona.

“Kombet e Bashkuara e konsiderojnë të pamundur që një lëvizje e tillë të ndodhë pa pasoja shkatërruese humanitare”, shton zëdhënësi. “Kombet e Bashkuara apelojnë me forcë që çdo urdhër i tillë, nëse konfirmohet, të anulohet, duke shmangur atë që mund ta shndërrojë atë që tashmë është një tragjedi në një situatë katastrofike”.

Zëdhënësi thotë se paralajmërimi iu dorëzua drejtuesve të ekipeve të Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare dhe Departamentit të Sigurisë dhe Sigurisë së OKB-së në Gaza nga oficerët e tyre ndërlidhës në IDF.

Kaos dhe panik

Urdhri i evakuimit të IDF-së për veriun e Gazës ka shkaktuar një stuhi paniku, sipas llogarive nga brenda Rripit.

“Ky është kaos, askush nuk e kupton se çfarë të bëjë”, thotë Inas Hamdan, një oficere në agjencinë palestineze të OKB-së për refugjatët në qytetin e Gazës, për Associated Press, duke rrëmbyer gjithçka që mund të hidhte në çantat e saj ndërsa britmat e panikut të të afërmve të saj dëgjoheshin përreth saj.

Ajo thotë se të gjithë stafit të OKB-së në qytetin e Gazës dhe Gazën veriore i është thënë që të evakuohen nga jugu në Rafah.

Nebal Farsakh, një zëdhënës i Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze në qytetin e Gazës, thotë se nuk ka asnjë mënyrë që më shumë se një milion njerëz të mund të lëvizin me siguri kaq shpejt.

“Harroje ushqimin, harro energjinë elektrike, harro karburantin. Shqetësimi i vetëm tani është vetëm nëse do t’ia dalësh, nëse do të jetosh”, tha Farsakh, duke shpërthyer në të qara.

“Çfarë do të ndodhë me pacientët tanë?”, pyeti ajo. “Kemi të plagosur, kemi të moshuar, kemi fëmijë që janë në spitale”.

Farsakh tha se shumë nga mjekët po refuzonin të evakuonin spitalet dhe të braktisnin pacientët.

Në vend të kësaj, shtoi ajo, ata thirrën kolegët e tyre për të thënë lamtumirë.

Korrespondenti i Al Jazeera-s, Safwat al-Kahlout thotë se të afërmit po përpiqen të kuptojnë se ku mund të shkojnë edhe nëse lëvizin në jug.

“Më shumë se një milion palestinezë janë në panik, janë të hutuar dhe nuk kanë një plan dhe nuk e kuptojnë se çfarë të bëjnë. Tani fëmijët e mi më pyesin: ‘Ku duhet të shkojmë?’ Unë i thashë, nuk e di”.

Hamasi

Hamasi ka hedhur poshtë urdhrat e Izraelit për palestinezët që të evakuojnë gjysmën veriore të Rripit dhe u thotë banorëve të qëndrojnë aty.

Grupi u bën thirrje palestinezëve që “të qëndrojnë të palëkundur në shtëpitë tuaja dhe të qëndrojnë të palëkundur përballë kësaj lufte të neveritshme psikologjike të zhvilluar nga okupimi”, sipas një deklarate nga autoriteti i tij për çështjet e refugjatëve.

Një deklaratë në website-n e grupit terrorist e quan Izraelin “iluzionar” që mendon se njerëzit do të ikin.

“Skenat e migrimit dhe shpërnguljes janë një gjë e së kaluarës dhe nuk do të përsëriten, përveç me kthimin fitimtar të popullit tonë në tokën tonë të pushtuar”, thotë grupi.

Kreu i zyrës së marrëdhënieve politike dhe ndërkombëtare të Hamasit i ka thënë Al Jazeera-s se palestinezët në Gaza nuk do të largohen nga atdheu i tyre.

“Ne kemi dy mundësi: ta mposhtim këtë okupim ose të vdesim në shtëpitë tona”, tha Basem Naim. “Ne nuk do të largohemi. Ne nuk jemi gati të përsërisim Nakba-n përsëri”.

Ai iu referua zhvendosjes masive të palestinezëve kur Izraeli u formua në vitin 1948.

Naim tha se sulmi i së shtunës ishte rezultat i “rrethimit mbytës” që Gaza duroi për 17 vjet.

“Ne po vdisnim në heshtje. Ne jemi përpjekur të dalim nga ky burg i hapur, jemi përpjekur të ngremë zërin tonë në nivelin e komunitetit ndërkombëtar… kjo që po bëjmë është një akt mbrojtjeje, ne po mbrojmë ekzistencën tonë”, theksoi ai.

“Ne jemi të etur për të jetuar në liri dhe dinjitet, ne duhet të heqim qafe këtë pushtim. Kjo është rrënja e të gjitha të këqijave në rajon”, ravijëzoi në përmbyllje Basem Naim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore