Muzikë

Brenda miqësisë dhe partneritetit muzikor të Tony Bennett dhe Lady Gaga


Partneriteti artistik shumëvjeçar midis Tony Bennett dhe Lady Gaga ka lënë gjurmë në botën e muzikës.

Gaga ishte më e njohur në vitet 2010 për hitet pop si “Poker Face” dhe eksperimentimin avangard në albume si “Artpop”, derisa Bennett – një artist që i përmbahej më së shumti standardeve, ishte në të 80-at kur dyshja u takuan.

E megjithatë Bennett dhe Gaga u bënë miq të shpejtë dhe bashkëpunëtorë të ngushtë, të cilët mbetën të tillë deri në vdekjen e artistit në moshën 96-vjeçare së fundmi.

Ata regjistruan dy albume së bashku, “Cheek to Cheek” të 2014-ës dhe “Love for Sale” të vitit 2021, të cilët të dy fituan Grammy për albumin më të mirë vokal tradicional pop.

“Toni është një nga njerëzit e mi më të preferuar në të gjithë planetin dhe unë e dua me gjithë zemër”, kishte thënë Gaga në një intervistë në Zoe Ball në vitin 2021.

“Nuk mund t’ju them se sa shumë kam mësuar prej tij dhe si është të këndosh me një legjendë për kaq shumë vite”, kishte shtuar ajo.

Bennett, i cili shpesh i referohej Gagës si “Zonja”, vlerësoi gjithashtu talentin dhe miqësinë e saj ndër vite. Dhe ai e donte Gagën për atë që ishte, me prirjen e saj për kostume ekstravagante dhe paruke të unike, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

“Kur hyra në këtë çështje me Tonin, ai nuk më tha, ‘Duhet të heqësh të gjitha veshjet e çmendura dhe thjesht të këndosh’. Ai më tha ‘bëhu vetvetja’”, kishte thënë ylli i hitit “Born this way”.

Kur Tony takoi Gagën?

Tony Bennet dhe Lady Gaga.

Në vitin 2011, Gaga performoi një këngë të Nat King Cole në një mbledhje fondesh për Fondacionin Robin Hood.

Bennett ishte i pranishëm dhe performanca e saj i bëri aq përshtypje atij sa këngëtarja, të cilën ai nuk e kishte takuar kurrë më parë, u pa si alternativë për të bashkëpunuar dhe krijuar një album së bashku.

Pasi publikuan këngën e tyre të parë së bashku, “The Lady is a Tramp”, në vitin 2011, ata filluan të planifikonin atë që do të bëhej albumi i tyre i parë – “Cheek to Cheek”.

Regjistri i vitit 2014 përfshinte standardet e xhazit nga Cole Porter, Irving Berlin dhe bashkëkohësit e këtyre kantautorëve.

Në një intervistë për PBS, Gaga e quajti atë “albumin më të rëndësishëm të karrierës së saj”.

“Duke parë Tonin në moshën 88-vjeçare sikur sapo po fillonte, i thashë vetes, mund ta bëj këtë përgjithmonë”, pati thënë ajo.

“Sepse ai e bëri atë, dhe unë me të vërtetë e dua atë, dhe nëse e bëj ashtu si Tony, do ta bëj siç duhet”, pati shtuar ajo.


Tony e ndihmoi Gagën të rimarrë zërin e saj

Tony Benett dhe Lady Gaga.

Gaga dhe Bennett regjistruan “Cheek to Cheek” pasi albumi i Gaga-s i vitit 2013 “Artpop” zhgënjeu disa kritikë dhe dëgjues.

Ishte një kohë e vështirë për artisten, e cila gjithashtu po shërohej nga operacioni i hipit dhe po duronte dhimbjet kronike nga fibromialgjia.

“Puna me Bennett e ndihmoi atë të rimarrë zërin e saj”, tha ajo.

“U ndjeva e vdekur. Dhe më pas kalova shumë kohë me Tonin. Ai nuk donte asgjë përveç miqësisë dhe zërit tim”, pati shtuar ajo.

“Bennett e bindi Gagën të vazhdonte të performonte”, tha ajo.

“Gjashtë muaj më parë as që doja të këndoja më. Unë i them Tony-t çdo ditë se ai më shpëtoi jetën”, vazhdoi Gaga.


Gaga e mbështeti Bennett përmes diagnozës së tij të Alzheimerit

Tony Benett dhe Lady Gaga.

Në mes të dy albumeve të radhës solo të Gaga-s, “Joanne” të 2016-ës dhe “Chromatica” të 2020-ës, Gaga dhe Bennett regjistruan një album të dytë, “Love for Sale”, megjithëse nuk u publikua deri në vitin 2021.

Ai u regjistrua pasi Bennett u diagnostikua me Alzh20.

Edhe pas diagnozës së tij me Alzheimer, Bennett vazhdoi të performojë, duke u shfaqur me Gagën në Radio City Music Hall në vitin 2021 në mbështetje të “Love for Sale”.

Gaga tha se nuk ishte e sigurt, gjatë provave, nëse Bennett e mbante mend emrin e saj. Por interpretimi i erdhi natyrshëm, tha ajo, dhe pothuajse nuk i mungonte një tekst.

“Kur ajo muzikë vjen – diçka i ndodh atij. Ai e di saktësisht se çfarë po bën”, kishte thënë Gaga.

Gjatë koncertit, kur ata u ngjitën në skenë së bashku, Bennett e prezantoi papritur me emër. Ishte hera e parë që ai thoshte emrin e saj pas një “kohe të gjatë”, tha Gaga.

Gaga e shoqëroi jashtë skenës, me krahun e tij në dorën e saj, pas performancës së tij të fundit publike dhe natës së tyre të fundit duke kënduar së bashku.

“Nuk është një histori e trishtuar,” tha Gaga duke parë përvojën e Bennett me Alzheimer.

“Mendoj se ai me të vërtetë ka shtyrë diçka për t’i dhënë botës dhuratën e ditur se gjërat mund të ndryshojnë dhe ju mund të jeni akoma madhështor”, pati përfunduar artistja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore