Sport

Brenda jetës së Xabi Alonso: Një grua modele, dashuria për makinat dhe orët e vjetra dhe pseudonimi ‘James Bond’


Pasi festimet e Bayer Leverkusen-it u shuan pak, heroi që organizoi gjithçka gjeti kohë për familjen.

Xabi Alonso postoi një fotografi në Instagram me gruan Nagore dhe tre fëmijët e tyre Jontxu, Ane dhe Emma, të gjithë duke buzëqeshur në dhomën e zhveshjes së Leverkusen.

“Ekipi im”, ishte mbishkrimi i tij, shoqëruar me një emoji zemre.

Ishte mënyra e trajnerit spanjoll për të treguar vlerësimin e tij për sakrificat e familjes së tij gjatë asaj që ka qenë një sezon historik, por seriozisht intensiv, për klubin gjerman.

Të dielën, një fitore 5-0 në shtëpi ndaj Werder Bremen-it i siguroi Leverkusen-it titullin e tyre të parë në Bundesliga dhe ata ende mund të shtojnë Kupën e Gjermanisë dhe UEFA Europa League. Ajo që është me të vërtetë e jashtëzakonshme është se skuadra e Alonso nuk ka pësuar ende një humbje këtë sezon.

Gruaja e tij e talentuar dhe magjepsëse Nagore ka punuar si modele, aktore dhe stiliste. Çifti ishin të dashur që adoleshentë dhe u takuan kur Alonso luante për klubin e fëmijërisë Real Sociedad në rajonin e tij të lindjes bask.

Ata u martuan në vitin 2009, pikërisht kur Alonso u transferua nga Liverpool te Real Madrid. Gjatë kohës së tij në Merseyside, Nagore punoi si recepsionist hoteli, gjë që çoi në një përrallë gazmore që përfshin shokun e skuadrës së Alonso-s, Peter Crouch.

“Me nënshkrimin për Liverpool-in, qëndrova në Hope Street Hotel”, shkroi Crouch në autobiografinë e tij të vitit 2018.

“Në pritje ishte një vajzë aq e bukur sa nuk mund ta besoja se ajo po më buzëqeshte gjatë gjithë kohës”.

I thashë djemve në stërvitje. “Sinqerisht, ajo është e bukur. Unë mendoj se isha me fat që qëllova atje”.

Jamie Carragher thirri disa lojtarë të tjerë. “Thuaju atyre përsëri, Crouchie”. Kështu bëra.

Carragher përsëri, gjithë interes: “Si duket ajo?”.

“E mahnitshme. Me flokë të errët. Me pamje spanjolle. Doli se ajo ishte partnerja e Xabi Alonso. Ajo po bënte pak punë për të praktikuar aftësitë e saj gjuhësore”, tha anglezi.

Nagore dhe tre fëmijët e tyre kanë ndjekur karrierën e Xabi-t nga San Sebastian në Liverpool, Madrid, Mynih dhe më pas përsëri në vendin Bask kur ai filloi karrierën e tij si trajner te Sociedad.

Leverkusen më pas dëshmoi hapin e ardhshëm të përsosur, me Alonso-n që refuzoi lidhjet me Liverpool dhe Bayern për të qëndruar me klubin dhe për t’i trajnuar ata në Champions League sezonin e ardhshëm.

Ai së pari mësoi anglisht gjatë një vizite në Kells në County Meath, Irlandë kur ishte 16 vjeç.

“Kam qëndruar me familjen O’Brien dhe mbaj mend që ishin prindërit, dhe dy djem dhe dy vajza”, kujtoi më vonë Alonso.

“Ishte shumë ndryshe të shkoje në Irlandë nga veriu i Spanjës, për shkak të motit, për shembull. Kultura është krejtësisht e ndryshme, por ishte bukur të kaloja një muaj atje”.

Alonso luajti futboll gjatë vizitës së tij, por gjithashtu provoi futbollin gal në Kells Celtic.

“Kam luajtur me disa nga djemtë vendas. Ishte shumë e shpejtë, shumë e vështirë. Ndoshta ata duhet të mbajnë kokore”, kujtoi ai. Megjithatë, Alonso shkoi në një ndeshje të Meath GAA dhe me sa duket e pëlqeu përvojën, duke mbetur një tifoz i ekipit.

Si adoleshent, Alonso u regjistrua për një diplomë inxhinierie në San Sebastian dhe mendoi të bëhej ekonomist përpara se të merrte ftesën e tij të madhe në ekipin e parë të Sociedad-it.

Alonso madje fitoi pseudonimin “James Bond” në mediat spanjolle pasi një lidhje me Adidas dhe Porsche Design pa Alonso të hipte pas timonit të makinave të ndryshme të cilësisë së lartë.

Alonso, 42 vjeç, zotëron një Mercedes 190 SL të konvertueshme me vlerë deri në 165,000 paundë, megjithëse në kohën si lojtar ai favorizonte një Audi.

Ai nuk e ka problem të tregojë orët e bukura, me koleksionin e tij që përmban orë nga Rolex, Patek Philippe, Franck Muller, Audemars Piguet dhe Panerai.

Më i çmuari i tij është një “IWC Ingenieur”, me vlerë rreth 10,500 paundë, e cila ishte një dhuratë nga Nagore në ditën e tyre të dasmës.

“Përfaqëson faktin që gjeta një grua që mendonte për mua, për atë që më pëlqen dhe personalitetin tim”, tha ai për “The Journal”.

“Nuk e vesh shumë, vetëm në raste shumë të veçanta”.

“Për mua, çdo moment i veçantë është i lidhur me një orë të caktuar dhe sa herë që e vendos, kthehem në atë moment, si kur fituam Champions League me Liverpool-in (në 2005) ose Kupën e Botës me Spanjën (2010), thotë ai.

Por një orë e bukur do të jetë aksesori i tij i vetëm.

“Tatuazhet nuk janë për mua. Unë thjesht nuk mund ta imagjinoj veten me piercing, zinxhirë apo ndonjë gjë tjetër”, tha ai për “Suddeutsche Zeitung” në vitin 2016. “Natyrisht, unë jam i modës së vjetër”.

Foto në Instagramin e tij që tregon Alonso-n duke bërë ski dhe sërf, megjithatë, sugjeron një anë më të gjallë të personalitetit të tij.

Për momentin, pasi Leverkusen i dha fund një prej mallkimeve më të gjata të sportit, nuk ka pronë më të rëndësishme se futbolli.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore