Lajme

Brenda Bakhmut-it, qytetit të kasaphanës që po i reziston sulmeve të Wagnerit prej muajsh


Në muajin e fundit, beteja për qytetin e Bakhmut-it, ende i kontrolluar nga ushtria ukrainase, është bërë vendimtare në konfliktin që tashmë ka zgjatur për gati një vit.

Pushtimi i qytetit do të ishte thelbësor për presidentin, Vladimir Putin, nga pikëpamja simbolike dhe politike, ndoshta shumë më pak nga pikëpamja strategjike.

Suksesi në ngritjen e flamurit rus në qytet do të qetësonte shumë pakënaqësi brenda Rusisë dhe, në të njëjtën kohë, do të nxiste epopenë e operacionit special që po u kushton rusëve kaq shumë për sa i përket parave dhe jetëve njerëzore.

Pas pushtimit të Soledar-it, mercenarët e grupit Wagner me mbështetjen e artilerisë ruse rritën fuqishëm presionin mbi qytetin e Bakhmut në disa fronte.

Shtytja nga jugu, për momentin, duket se është më e efektshmja, mercenarët janë dy kilometra larg qytetit.

Pasi pushtuan fshatin Klishchiivka, rusët po përpiqen të arrijnë në fshatin Ivanivske, i cili është nën granatime intensive, me qëllim që të rrethojnë qytetin dhe të pushtojnë rrugën kryesore arteriale që e lidh atë me Kramatorsk nëpërmjet Konstantinivka.

Grupi Wagner është një kompani private ushtarake e përbërë nga mercenarë dhe të dënuar, të udhëhequr nga oligarku Yevgeney Prigozhin, i besuari i Putinit, i cili financohet me shfrytëzimin e minierave të arit në Afrikë – veçanërisht në Sudan, prodhuesi i tretë më i madh i arit në Afrikë.

Mercenarët e Prigozhin-it janë akuzuar për krime lufte, për kryerjen e mizorive dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut në operacionet ushtarake në mbarë botën.

Shtetet e Bashkuara e etiketuan grupin një “organizatë kriminale transnacionale” dhe vendosën sanksione ekonomike.

Lufta e vazhdueshme rreth Bakhmutit vazhdon të marrë një taksë të rëndë nga të dyja palët.

Pushtimi i kohëve të fundit i Soledar-it u realizua nga grupi Wagner duke përdorur kryesisht taktika të sulmit me valë të larta, të cilat morën një kosto të madhe në jetë njerëzish.

Që nga shtatori 2022, Prigozhin ka shkuar në burgjet ruse për të rekrutuar vazhdimisht mercenarë të rinj me premtimin për ata që rekrutohen të rifitojnë lirinë e tyre pas gjashtë muajsh luftë, në të vërtetë shumë do të vdesin më shpejt.

Suksesi i Grupit Wagner varet nga mbështetja e artilerisë e ushtrisë së rregullt ruse dhe gatishmëria e Prigozhin për të sakrifikuar rekrutët e rinj në sulmet që synojnë zbulimin e pozicioneve të Ukrainës.

Vala e parë e sulmeve janë rekrutët e rinj me pajisje bazë sovjetike.

Detyra e tyre është të përcaktojnë saktësisht se ku janë ukrainasit dhe të përcaktojnë me saktësi se çfarë kanë në çdo vend, qofshin snajperë, mitralozë apo mortaja.

Ata lëvizin vetëm në një drejtim, direkt në pozicionet e Ukrainës, vriten me dhjetëra.

Mish kasapi.

Të vdekur e të plagosur – që do të vdesin nga të ftohtit ose nga gjakderdhja – se askush nuk shkon të shërohet në fushën e betejës.

Më pas vjen një valë e dytë me ushtarë të pajisur më mirë që lëvizin në drejtime të ndryshme dhe përparojnë me një strategji shumë të saktë të mbështetur nga artileria ruse, ndërsa ukrainasit tërhiqen nga linjat e tyre të zjarrit.

Çmenduria është kudo në rrugët e shkreta të Bakhmutit, ka zërin e të shtënave të artilerisë që godasin në të gjitha drejtimet.

Sot është borë, është zero gradë. Ka shumë pak civilë në rrugë, evakuimet vazhdojnë në qytet.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore