Sport

Bregu i Fildishtë vulos fitoren në Afcon, kundër Nigerisë


Rezultoi se ekipi i “zombive” me të vërtetë nuk mund të vritej në fund të fundit.

Fëmija i vdekur nuk i frikësohet thikës. Fantazmat nuk ndjejnë dhimbje. Nuk kishte asnjë mënyrë për të parandaluar që Bregu i Fildishtë të fitonte Kupën e Kombeve të Afrikës për herë të tretë.

Me përjashtim të formateve të ligës, asnjë palë nuk kishte fituar një turne të madh pasi humbi dy herë, por ishte më shumë se ato humbje nga Nigeria dhe Guinea Ekuatoriale në fazën e grupeve.

Tre herë në fazën e eliminimit ata ishin prapa dhe çdo herë skuadra e Emerse Faé kthehej për të triumfuar. Askush nuk mund të pretendonte se ky ekip i Bregut të Fildishtë është një nga skuadrat më të mira, por kjo ishte një nga fitoret e mëdha të turneut.

Askush nuk do të vendoste të fitonte një turne në këtë mënyrë, duke u kualifikuar nga grupi i tyre si i katërti nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë, duke shkarkuar trajnerin, duke bërë – të paktën nëse thuajse çdo intervistë lojtari duhet besuar që atëherë – shumë kërkime. Pasqyra. Por ndoshta kjo është mënyra më argëtuese për të fituar, mes kaosit dhe të qeshurave mosbesuese dhe një vullneti të pashuar.

Zhurma në bilbilin e fundit ishte e jashtëzakonshme, arena me kapacitet prej 60 mijë njerëz, përveç zhurmës bardhezi të tifozëve nigerianë, që ngrihej në një masë gëzimi portokalli. Bëhej fjalë për futbollin dhe një triumf të pamundur, por ishte shumë, shumë më tepër. Kanë kaluar vetëm 13 vjet nga përfundimi i luftës së dytë civile në Bregun e Fildishtë.

Një banderolë e madhe ishte shpalosur përpara fillimit duke falënderuar lojtarët (ai më vonë u zëvendësua nga një flamur i madh që tregonte një “komando elefant”, një kërpudha jashtëzakonisht e këndshme dhe me sa duket e gëzueshme, e veshur me beteja jeshile, një jelek portokalli dhe një kapelë të trashë) .

Është e pamundur të vendosësh një vlerë për gjëra të tilla dhe do të duhet një kohë e gjatë para se dikush të mund të llogarisë nëse 1 miliard dollarët e shpenzuara për turneun dhe infrastrukturën përkatëse kanë qenë neto pozitive, por dy javët e fundit kanë qenë, siç ka bërë presidenti Alassane Ouattara, i cili kërkoi, paraqiti një imazh uniteti.

Tani 82-vjeç, ai ishte i rrethuar nga lojtarët kërkues pak para prezantimit të trofeut; është e sigurt të thuhet se ai është një favorit i fortë për zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm.

Bregu i Fildishtë fitoi ndeshjen e 1/16-ve në Yamoussoukro, çerekfinalen e tyre në ish-kryeqytetin rebel të Bouake, gjysmëfinalen dhe finalen e tyre në Abidjan dhe i gjithë vendi ka festuar. Suksesi sportiv dhe pritja e tij nuk mund të jetë kurrë më shumë se një simbol, por ndonjëherë simbolet kanë rëndësi.

Dhe goli që e fitoi, nëntë minuta më vonë, erdhi nga sulmuesi që ka përjetuar rikthimin më të madh nga të gjithë.

Kanë kaluar vetëm 18 muaj që kur Sébastien Haller u diagnostikua me kancer testicular. Edhe të jesh në këtë skuadër përfaqëson diçka të jashtëzakonshme.

Një dëmtim i kaviljes e mbajti atë jashtë fazës së grupeve, por ishte prezantimi i tij 17 minuta pas ndeshjes që ktheu barazimin në 16 të fundit. Ai hyri në pjesën e parë në çerekfinale dhe ishte i rëndësishëm edhe atje.

Gjysmëfinalja, kur shënoi golin e vetëm, ishte fillimi i tij i parë. Dhe këtu, duke improvizuar me shkathtësi, ai drejtoi në një kryq nga shigjetari Simon Adingra me stufat e tij.

Jean-Louis Gasset, francezi 70-vjeçar që u shkarkua pas fazës së grupeve, mund të reflektojë se ai nuk kishte as avantazhin e një Adingra të aftë. Por në të njëjtën mënyrë ai nuk u lidh me skuadrën e tij apo popullin e Fildishtë, nuk krijoi të njëjtin sens qëllimi.

Ai as nuk zgjodhi tre mesfushën qendrore të Jean Michaël Seri, Franck Kessié dhe Seko Fofana, kontrolli i lojërave të të cilëve ishte arsyeja – nëse kishte një arsye përtej fatit – që Bregu i Fildishtë triumfoi.

Ishte Kessié ai që goditi me kokë golin e barazimit nga krosimi i Adingrës vetëm pas orës. Por nëse ka lëvdata për Bregun e Fildishtë dhe qëndrueshmërinë e tyre të jashtëzakonshme, duhet të ketë pyetje edhe për Nigerinë.

Nuk ishte befasi që ata filluan me kujdes: nëse do të kishte ndonjë rast për t’u përpjekur për të qetësuar turmën vendase, kjo ishte ajo.

Dhe pasi gërmuan dhe i mbijetuan rritjes së hershme të Fildishtë, ata patën shpërblimin e tyre pasi William Troost-Ekong shënoi me kokë në golin e tij të katërt në turne, goli i parë i shënuar në një nga pesë finalet në të cilat ka luajtur Bregu i Fildishtë.

Nigeria drejtohet nga njeriu që José Mourinho e përshkruan si mikun e tij më të mirë në futboll, José Peseiro.

Është e lehtë të kuptosh pse: dyshja ndajnë një sharje të caktuar, një pragmatizëm të pafalshëm. Por përpjekja për të prishur dhe mbajtur një epërsi në mënyrën klasike të Mourinhos nuk funksionon vërtet në lojën moderne.

Nigeria në pjesën e parë ishte mbrojtur me qëllim dhe dukej se kishte një sens të qartë se si do të kundërshtonte; në të dytën, duke u përpjekur të vrisnin lojën, ata u tronditën dhe më pas nuk mundën të ndërronin marshin.

Por ndoshta përpjekja për t’i kuptuar të gjitha është e kotë. Disa forca nuk mund të ndalen. Brezi i artë i Bregut të Fildishtë u përpoq për vite të tëra për të fituar trofeun; Faé, në anën e humbur në finalen e 2006, ka arritur vetëm katër ndeshje, por ai tashmë ka fituar Kupën e tretë të Kombeve të Bregut të Fildishtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore