Film

Bradley Cooper ushtroi gjashtë vjet për gjashtë minuta dirigjim në filmin “Maestro”


Aktori e film bërësi i njohur amerikan, Bradley Cooper ka zbuluar më shumë rreth përgatitjeve të tij për të luajtur kompozitorin Leonard Bernstein në filmin “Maestro”.

Sipas IndieWire, transmeton AlbanianPost, aktori e diskutoi atë gjatë një shfaqjeje në Los Anxhelos për filmin që përfshinte një bisedë të moderuar nga fituesi i “Hamilton” Tony Lin-Manuel Miranda.

Cooper shkatërroi një skenë në të cilën Bernstein drejtoi në mënyrë të famshme Orkestrën Simfonike të Londrës në vitin 1976 në Katedralen Ely.

Bradley Cooper në rolin e Leonard Bernstein në “Maestro”.

“Ajo skenë për të cilën isha shumë i shqetësuar sepse e bëmë live”, tha ai.

“Ishte Orkestra Simfonike e Londrës. U regjistrua ‘live’, më duhej t’i drejtoja. Dhe kalova gjashtë vjet duke mësuar se si të drejtoja gjashtë minuta e 21 sekonda muzikë”, shtoi ai.

Cooper, i cili gjithashtu drejtoi filmin dhe bashkë-shkruan skenarin, tha se ai shikoi pamjet e papërpunuara të Bernstein duke drejtuar në ngjarje për ta përsëritur atë në mënyrë sa më autentike.

“Në të vërtetë kishte të bënte me numrin e saktë të asaj që doja nga ana kinematografike dhe më pas t’i ftoja të banonin në atë hapësirë dhe të besoja se të gjithë e kishin bërë punën”, tha ai.

“Sepse mendoj se e dija, isha e tmerruar, absolutisht i tmerruar se po të mos kisha bërë punën nuk do të mund të kënaqesha në këto skena. Dhe të gjithë e bënë”, shtoi Cooper.

Cooper është përballur me kritika për hundën protetike që mban në film për të portretizuar Bernstein, i cili ishte hebre, pavarësisht se anëtarët e familjes së vetë kompozitorit mbronin zgjedhjen.

“Maestro” do të ketë një shfaqje të kufizuar teatrale më 22 nëntor përpara se të fillojë transmetimin në Netflix në dhjetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore