Lajme

Botuesit e Hong Kongut përjashtohen nga panairi i librit për shkak të materialeve të ndjeshme politikisht


Botuesit e Hong Kongut kanë dënuar një “formë të re censurimi” pasi shitësit që shesin libra të konsideruar politikisht të ndjeshëm, dyshohet se janë përjashtuar nga panairi tradicional vjetor tregtar i industrisë.

Me qindra ekspozues të shpërndarë në objektin e madh të ekspozitës së qytetit, ngjarja shtatë-ditore e cila filloi këtë javë dikur tërhoqi më shumë se 1 milion vizitorë dhe ishte një mundësi kryesore biznesi për sektorin. Por, këtë vit botuesit që ekspozuan libra vitin e kaluar në lidhje me protestat që përfshiu qytetin në vitin 2019 janë ndaluar nga panairi i librit, pa asnjë shpjegim.

Njëri ishte “Hillway Culture”, ndërsa të paktën dy botues të tjerë, “Humming Publishing” dhe “Kind Of Culture”, gjithashtu kishin aplikime të refuzuara.

Këshilli i zhvillimit të tregtisë së qytetit, i cili organizon panairin, nuk i komentoi refuzimet, duke thënë vetëm se jo çdo aplikim do të ishte i suksesshëm.

Ai gjithashtu tha se librat e shfaqur nuk ishin verifikuar paraprakisht, por shitësit ishin ligjërisht përgjegjës për atë që shisnin.

Raymond Yeung i “Hillway Culture” tha se opinionet dhe librat që nuk favorizoheshin nga qeveria po mbaheshin larg platformave zyrtare si panairi i librit.

Yeung, i cili është gjithashtu një shkrimtar, u bë një personazh publik pasi u plagos gjatë një proteste të vitit 2019 dhe pësoi një humbje të pjesshme të shikimit në syrin e djathtë.

“Botuesit si ne, të cilët nxjerrin libra politikë dhe të ashtuquajtur “të ndjeshëm”, kanë filluar të censurohen”, tha Yeung, duke shtuar se disa printera vendas kanë refuzuar gjithashtu të shtypin botimet e tyre pas prezantimit të ligjit të sigurisë kombëtare në qershor 2020.

Brenda sallave të qendrës së ekspozitës në Hong Kong të enjten, disa lexues të etur u panë duke tërhequr zvarrë valixhe dhe karroca pas tyre, duke kërkuar pazare në panair.

Pak nga librat që ofroheshin kishin të bënin me protestat e mëdha që shpërthyen në qytet në vitin 2019 në përgjigje të një projektligji të diskutueshëm ekstradimi, dhe që u bënë trazirat më të rëndësishme që qyteti kishte përjetuar që nga kthimi i tij në sundimin kinez në vitin 1997. Nga ato të disponueshme, librashitësit refuzuan të intervistoheshin.

Mund të gjenden ende vëllime rreth Revolucionit Kulturor të Kinës në vitet ’60 dhe të tjera rreth goditjes së Sheshit Tiananmen të vitit 1989, si dhe botime mbi të kaluarën koloniale të Hong Kongut.

Në vitin 2021, anëtarët e një grupi pro Pekinit kishin paraqitur raporte policore për botuesit që mbanin libra për protestat, duke pretenduar se shkelnin ligjet e reja të sigurisë.

Librat e sapobotuar CUHK duke përfshirë një koleksion dokumentesh nga Zhao Ziyang, së bashku me një foto të tij (në qendër majtas), shfaqen në panairin e librit në Hong Kong.

Me rrugën e tyre për në panairin zyrtar të librit të bllokuar, Hillway Culture u përpoq të organizonte “Panairin e Librit të Hongkongerëve” me më shumë se një duzinë botues dhe librari të tjerë të pavarur.

Megjithatë, disa ditë para ngjarjes, qiradhënësi i lokalit e ndërpreu qiranë me Hillway Culture, duke pretenduar se organizatori kishte shkelur rregullat e vendit të ngjarjes duke ndarë hapësirën me shitësit e tjerë.

Yeung tha se ngjarje të ngjashme ishin mbajtur në vend në të kaluarën, duke sugjeruar se ishte presioni politik që ndryshoi mendjen e pronarit.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore