Lajme

Bota është ‘rrezikshmërisht e papërgatitur’ për pandeminë e ardhshme, paralajmëron Kryqi i Kuq


Bota mbetet “rrezikshmërisht e papërgatitur” për pandeminë e ardhshme, paralajmëroi Kryqi i Kuq të hënën, veçanërisht pasi krizat e ardhshme shëndetësore ka të ngjarë të ndodhin në të njëjtën kohë me fatkeqësitë natyrore të lidhura me ndryshimet klimatike.

Sistemet e forta të parandalimit dhe gatishmërisë ende “mungojnë seriozisht” pavarësisht dobësive të zbuluara nga tre vitet e pandemisë COVID-19, thotë Federata Ndërkombëtare e Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC).

Rrjeti më i madh humanitar në botë beson se drejtësia dhe veprimi lokal duhet të jenë gurët e provës mbi të cilat mund të ndërtohet gatishmëria për krizën e ardhshme.

Për IFRC-në, qeveritë nuk janë më të gatshme tani sesa ishin në vitin 2019, kur virusi COVID-19 u zbulua në Kinë.

Aq më tepër që vendet duhet të jenë gati të përballen me “risqe të shumëfishta dhe jo vetëm një”, sepse fare mirë dy kriza mund të ndodhin njëkohësisht.

Kështu, rrjeti humanitar nxjerr në pah rritjen e fatkeqësive natyrore të lidhura me klimën dhe valët e epidemive gjatë këtij shekulli, nga të cilat COVID-19 është vetëm një shembull.

Për Kryqin e Kuq, ngjarjet ekstreme të motit po bëhen më të shpeshta dhe intensive, “dhe aftësia jonë për t’iu përgjigjur atyre është e kufizuar”.

Në një raport, organizata këmbëngul se këto kriza godasin më shumë ata që janë tashmë të cenueshëm dhe se lënia e ekspozuar e më të varfërve është “vetë-shkatërruese”, sepse një sëmundje mund të kthehet në një formë më të rrezikshme. Ai është gjithashtu “gërryes për shoqërinë”.

IFRC-ja beson se nëse njerëzit do t’u besonin mesazheve të sigurisë, ata do të ishin të gatshëm të respektonin masat e shëndetit publik dhe gjithashtu të pranonin vaksinimin.

Dhe këmbëngul se besimi ndërtohet me kalimin e kohës, një proces që nuk mund të presë derisa kriza të jetë tashmë këtu. Nëse besimi dobësohet, është politizimi dhe individualizmi që mbizotëron, siç ka treguar pandemia, nënvizon organizata.

Për më tepër, pandemia mund të ketë përkeqësuar pabarazitë ekzistuese, me kanalizime të dobëta, mbipopullim, mungesë aksesi në shërbimet shëndetësore dhe sociale dhe kequshqyerjen. Të gjitha këto janë kushte të favorshme për përhapjen e sëmundjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore