Lajme

Boris Johnson duhet të japë llogari gjatë seancës dëgjimore të komitetit të Partygate


Boris Johnson përballet me një betejë për të ardhmen e tij politike teksa përpiqet të bindë një komitet ndërpartiak të deputetëve se ai vetëm mashtron Dhomën e Komunave pa dashje për skandalin Partygate.

Përpara një seance maratonë të provave me komisionin e privilegjeve, ish-kryeministri pretendoi se garancitë e tij për deputetët se rregullat e COVID-it ishin ndjekur ishin bërë me “mirëbesim’.

Ai pritet të argumentojë se provat e mbledhura nga zyrtarët numër 10, më shumë prej të cilave do të publikohen nga komisioni, tregojnë “përfundimisht” se ai nuk e mashtroi qëllimisht parlamentin.

Megjithatë, aksionet për Johnson nuk mund të ishin më të larta.

Nëse komisioni vendos se ai ka mashtruar “në mënyrë të pamatur” deputetët, ai përballet me pezullimin nga parlamenti. Një pezullim prej 10 ditësh ose më shumë seancash shkakton një peticion tërheqjeje që mund të çojë në zgjedhje në vendin e tij në Londrën perëndimore.

“Unë e pranoj se Dhoma e Komunave u mashtrua nga deklaratat e mia se rregullat dhe udhëzimet ishin ndjekur plotësisht në numrin 10. Por kur u bënë deklaratat, ato u bënë në mirëbesim dhe në bazë të asaj që sinqerisht e dija dhe besoja në atë kohë”, ka deklaruar ai.

Edhe pse aleatët e tij e kanë hedhur poshtë hetimin e komitetit të privilegjeve si “një gjueti shtrigash”, shumë deputetë konservatorë janë të tmerruar që ai, “ka hedhur në erë” përpjekjet e Rishi Sunak për ta rikthyer qeverinë në rrugën e duhur pas një viti kaotik.

Kryeministri ka thënë se do t’i lejojë deputetët konservatorë të marrin vendime “si individë”, duke u dhënë atyre një votë të lirë për çdo sanksion të vendosur ndaj Johnson kur komiteti të publikojë raportin përfundimtar pas Pashkëve.

Por çdo votim mund të kërcënojë të ndajë partinë.

Komiteti, i cili kryesohet nga deputetja veterane laburiste Harriet Harman, por ka një shumicë konservatore, tha në raportin e tij të ndërmjetëm në fillim të këtij muaji se Johnson mund të ketë mashtruar parlamentin në katër raste të ndryshme.

“Nëse do të ishte e qartë për mua që rregullat dhe udhëzimet nuk po ndiqen, do të ishte po aq e qartë për dhjetëra të tjerë që morën pjesë gjithashtu në tubimet që bëra”. Ka thënë ai.

Sipas tij, shumica prej tyre nuk i konsideronin as këto ngjarje si shkelje të rregullave.

Ai pranoi se mohimet e tij në parlament rezultuan të pasakta, por tha se korrigjoi të dhënat në mundësinë më të parë. Atij iu deshën gjashtë muaj për ta bërë këtë, pasi nëpunësja e lartë civile Sue Grey publikoi raportin e saj përfundimtar.

Mbrojtja e Johnson, e përgatitur nga një ekip ligjor i kryesuar nga Lord Pannick KC, është financuar nga taksapaguesi me një kosto deri në 220 mijë paund. Avokati i tij do të lejohet të ulet pranë tij gjatë seancës, por jo të përgjigjet në emër të tij.

Në dokument, Johnson në mënyrë të përsëritur drejtoi gishtin e fajit te ndihmësit e tij në Downing Street. Edhe pse ai tha se nuk kishte “asgjë të pamatur apo të paarsyeshme” për t’u mbështetur në garancitë e tyre, ai pranoi “se ato garanci ishin të gabuara”.

Gjithashtu theksoi atë që mbështetësit e tij e konsiderojnë si rrethana lehtësuese, me zyrtarët që “punojnë së bashku gjatë gjithë orës për të luftuar COVID-in në shtëpinë e vjetër të Londrës” me numër 10.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore