Lajme

Borell për vrasjen e trefishtë në Deçan: Jam i tmerruar, përgjegjësit e këtij krimi të neveritshëm të sillen para drejtësisë


Josep Borell - autobusi qe u sulmua

I tmerruar nga sulmi i mbrëmshëm në autobusin me nxënës ku mbetën tre të vdekur thotë të jetë ndjerë, Josep Borell, përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian.

Borell në një cicërim në Twitter ka shkruar se “me zemër jam me viktimat dhe familjet e tyre”, derisa shtoi se “përgjegjësit duhet të gjinden dhe të sillen sa më shpejt para drejtësisë për këtë krim të neveritshëm”.

“Qëndroj me gjithë kosovarët në këto momente dhimbjeje”, shton ai.

Borell komentin në rrjetin social e përmbyll duke shkruar se “ne (Bashkimi Evropian) do të vazhdojnë për të punuar në gjetjen e pajtimit në Ballkanin Perëndimor”.

Zyrtari i BE-së në statusin e tij kishte gabuar emrin e komunës së fshatit në të cilin ndodhi sulmi dhe ka shkruar se “jam i tmerruar nga sulmi i lemerishëm në Gjakovë”.

 

Vrasja e trefishtë në Deçan

Të premten e 26 nëntorit, rreth orës 19:00, një autobus që po barte nxënës është sulmuar me armë zjarri, ku kanë mbetur të vdekur dy nxënës dhe shoferi i autobusit.

Dyshimet e para janë se sulmi ndodhi nga një person i vetëm me maskë dhe se ai kishte shtënë në drejtim të autobusit me kallashnikov.

Motivet e sulmit ende nuk dihen, derisa nga policia kanë njoftuar se kanë disa pista hetimi.

Gjithashtu, në raportin 24 orësh të policisë njoftohet se janë në kërkim të një personi, i cili aktualisht gjendet në arrati.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore