Lajme

Bolsonaro merret në pyetje nga policia mbi hetimin për tentativën e grushtit të shtetit në Brazil


Ish-presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, është tallur nga kundërshtarët e tij politikë pasi u mor në pyetje nga policia federale si pjesë e një hetimi penal për tentativën e supozuar të grushtit të shtetit të janarit.

Ai pretendoi se kishte shpërndarë një video duke vënë në dyshim rezultatin e zgjedhjeve të vitit të kaluar “gabimisht”.

Bolsonaro kaloi më shumë se dy orë në shoqërinë e hetuesve të policisë, gati katër muaj pasi mijëra mbështetës të fortë u revoltuan në kryeqytetin Brasília, në atë që administrata e re e quajti një grusht shteti të dështuar që synonte të riinstalonte ish-ushtrinë e ekstremit të djathtë.

Trazirat pro Bolsonaro-s dështuan dhe fituesi i zgjedhjeve të vitit të kaluar, rivali i tij i majtë Luiz Inácio Lula da Silva, mbetet në pushtet.

Por hetuesit federalë po punojnë tani për të identifikuar dhe ndëshkuar autorët e dhunës së janarit, si dhe mbështetësit financiarë dhe organizatorët e trazirave.

Duke folur në fillim të kësaj jave, ministri i Drejtësisë Flávio Dino, tha se besonte se gjeneralët “tradhtarë” të ushtrisë ishin përfshirë në komplot.

“Ata qarkullojnë duke e quajtur veten patriotë, por janë tradhtarë”, tha Dino.

Bolsonaro u detyrua të paraqitej para zyrtarëve të policisë të mërkurën në mëngjes për një video që ai shpërndau në Facebook dy ditë pas kryengritjes së 8 janarit që pretendonte – pa prova – se zgjedhjet që humbi ishin manipuluar nga autoritetet zgjedhore.

Raportimet e mediave braziliane pretenduan se Bolsonaro u tha hetuesve se ai e kishte ripublikuar videon gabimisht dhe ndërsa ishte nën efektin e morfinës që kishte marrë pasi ishte dërguar në spital në SHBA.

Avokati i tij, Daniel Tesser, u tha gazetarëve se ish-presidenti “hodhi poshtë çdo lloj vepre antidemokratike” ose sjellje që synonte të destabilizonte rendin demokratik.

Kundërshtarët e ish-presidentit – i cili ka një histori të gjatë dhe të mirë-dokumentuar të minimit të institucioneve demokratike të Brazilit dhe sistemit elektronik të votimit – u tallën me këto pretendime.

Sakaq, hetimi i policisë federale është larg nga e vetmja vështirësi ligjore me të cilën përballet Bolsonaro, të cilit pritet gjerësisht t’i hiqen të drejtat e tij politike në muajt e ardhshëm nga gjykata zgjedhore e Brazilit si rezultat i një hetimi për dezinformimin në internet.

Ish-presidenti, i cili nuk gëzon më imunitet politik nga ndjekja penale, përballet me të paktën 16 hetime të veçanta dhe një skandal në rritje për dyshimet se u përpoq të posedonte në mënyrë të paligjshme bizhuteri në vlerë prej miliona dollarësh, që i ishin dhënë nga qeveria e Arabisë Saudite.

Ndërkohë, mbështetësit politikë të Bolsonaro-s thuhet se po shqyrtojnë se kush mund të zëvendësojë liderin e tyre nëse problemet e tij ligjore nënkuptojnë se ai nuk është në gjendje të sfidojë Lula-n në zgjedhjet presidenciale të vitit 2026.

Një opsion thuhet të jetë gruaja e tij, ish-zonja e parë Michelle Bolsonaro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore