Lajme

Boja që fshihet, sondazhet e rreme dhe mashtrimet: Frika e BE-së ndërsa propaganda ruse synon zgjedhjet evropiane


Artikuj të mbushur me dënime, tallje me Emmanuel Macron, Volodymyr Zelenskyn dhe Ursula von der Leyen.

“Ukrainasit janë gati të rrëzojnë liderin e tyre, Macron po thyen ligjet franceze me ndihmën për Ukrainën, një fluks i pakontrolluar nga lindja po dëmton seriozisht gjermanët”.

Sipas një studimi të ri, këto janë vetëm disa shembuj të një fushate të gjerë propagandistike pro-ruse që pushtuan llogaritë në Facebook të qytetarëve francezë dhe gjermanë, përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian muajin e ardhshëm.

Reklamat – të mbledhura nga eksperti i teknologjisë Paul Bouchaud – të gjitha u shfaqën në Facebook gjatë 13 ditëve të para të majit.

Asnjë nuk u etiketua si reklamë politike, sipas Bouchaud, i cili e sheh atë si një shkelje të qartë të rregullave të Meta-s dhe një shkelje të mundshme të ligjit të BE-së.

Në prill, ekzekutivi i BE-së hapi një hetim ndaj Meta-s për dyshimet se nuk po parandalonte shpërndarjen e reklamave mashtruese dhe dezinformatave.

Bouchaud, një studiues PhD në Shkollën për Studime të Avancuara në Shkenca Sociale në Paris, mendon se reklamat zbulojnë një “dështim sistemik” në Meta.

Në një raport të mëparshëm për “AI Forensics”, Bouchaud zbuloi se reklamat e propagandës pro-ruse kishin arritur në 38 milionë llogari individuale në Francë dhe Gjermani midis gushtit 2023 dhe marsit 2024, ku shumica nuk ishin zbuluar.

Më pak se 5% e reklamave politike të padeklaruara të shfaqura në Facebook në 16 vende evropiane u kapën nga sistemi i zbulimit të Meta-s, sipas “AI Forensics”.

“Është teknikisht e mundur të zbulohet në kohë reale një rrjet i koordinuar propagandistik”, tha Bouchaud.

“Fakti që Meta nuk e trajton sistematikisht këtë çështje tregon mungesë vullneti, më shumë se mungesë fizibiliteti teknik”.

Dezinformimi është vetëm një aspekt i ndërhyrjes së huaj me të cilën po përballen demokracitë evropiane, krahas spiunimit, operacioneve të ndikimit dhe sulmeve kibernetike.

“Shkalla e kërcënimit është shumë e lartë”, tha Nathalie Loiseau, një eurodeputete franceze në partinë e Macron, e cila kryeson nënkomitetin e Parlamentit Evropian për sigurinë dhe mbrojtjen.

“Rusia ka investuar për dekada në ndërhyrje në një numër të caktuar vendesh perëndimore, veçanërisht në Francë”, tha Loiseau, duke iu referuar mbështetjes së Kremlinit për partitë politike franceze, lidhjeve të ngushta me intelektualët dhe politikanët francezë dhe investimin “masiv” të Rusisë në manipulimin e informacionit.

Nuk është as një kërcënim abstrakt.

“Nuk është fantashkencë, ai tashmë është këtu”, tha Loiseau, duke përmendur zgjedhjet sllovake të vitit 2023, ku një kandidat pro-evropian, pro NATO-s, Michal Šimečka i Sllovakisë Progresive, humbi një garë të ngushtë me Robert Fico, udhëheqësin populist, i cili ishte viktimë e një atentati këtë javë që tronditi Evropën.

Humbja e Šimečka erdhi pasi u shfaq një audio e rreme që pretendonte se tregonte se si të manipulonte zgjedhjet duke blerë vota.

Katarína Klingová, një studiuese e vjetër në qendrën Globsec me qendër në Bratislavë, paralajmëroi se “ne vërtet nuk e dimë” se si ndikoi ai falsifikim në rezultat, por tha se luajti në tregime të mirëpërcaktuara.

Një sondazh nga Globsec në mars 2023 zbuloi se 53% e qytetarëve sllovakë prisnin që zgjedhjet të manipuloheshin.

“Pra, kjo audio vërtet konfirmoi vërtet atë narrativë dhe njerëzit që janë më të prekshëm ndaj propagandës pro-Kremlinit e besuan atë”.

Zyrtarët evropianë kanë zbuluar mijëra shembuj dezinformimi në gati një dekadë, dhe ata janë të përgatitur për një rritje të historive keqdashëse në ditët e fundit para votimeve, të krijuara për të mbjellë dyshime dhe konfuzion rreth procesit demokratik.

Në zgjedhjet e fundit në të gjithë kontinentin, votuesit janë përballur me histori të sajuara rreth stilolapsave elektoralë me bojë që fshihet, votime të rreme dhe mashtrime nëpërmjet makinerive të votimit, postimeve ose votimit në internet.

Ursula von der Leyen, e cila po bën fushatë për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian pas zgjedhjeve të BE-së, javën e kaluar premtoi të krijojë një qendër të BE-së për të kundërshtuar ndërhyrjen e huaj.

“Evropa tani ka nevojë për strukturën e saj të dedikuar për të luftuar ndërhyrjen e huaj”, tha von der Leyen në një konferencë për demokracinë në Kopenhagë.

Komisioni, shtoi ajo, do të jetë “vigjilent dhe pa kompromis” në zbatimin e ligjit të BE-së, veçanërisht Aktit të Shërbimeve Digjitale të BE-së, i cili synon të mbrojë njerëzit nga dezinformimi – dhe ofron bazën ligjore për hetimin e dezinformatave në platformat Meta.

Loiseau tha se ajo kishte një pikëpamje “shumë të favorshme” për një qendër të BE-së për të kundërshtuar ndërhyrjen e huaj.

Ajo ka argumentuar se BE-ja ka nevojë për një ekuivalente me agjencinë franceze Viginum, e cila ndihmoi në ekspozimin e operacionit doppelganger, një fushatë e pamëshirshme që krijoi versione klonimi të faqeve zyrtare dhe mediatike, duke përfshirë ministrinë e jashtme të Francës, Le Monde, Guardian dhe Bild, për të shitur rrëfimet e Kremlinit.

Në një intervistë përpara se të shpallej premtimi i Von der Leyen, Loiseau tha se përgjigja e BE-së ishte e pamjaftueshme për shkallën e kërcënimit.

“Ka një lloj plogështie ose vetëkënaqësie që lejon Rusinë të vazhdojë të punojë”.

Në vitin 2023, eurodeputetët votuan në favor të një rezolute për të forcuar reagimin e BE-së ndaj dezinformatave, duke përfshirë emërtimin e vendeve që mendohet se janë të angazhuar në zeje të tilla të errëta.

“Rusia përfiton nga heshtja”, tha Loiseau.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore