Lajme

Blogeri i shënjestruar nga Moska kryen vetëvrasje pas kërcënimeve nga agjentët rusë


Lufta nuk është vetëm mes ushtrive në terren, por edhe mes propagandës kundërshtare.

Teksa blogerët rusë këmbëngulin për masakrën e ushtarëve të armikut, dje pala ukrainase publikoi imazhe të papërpunuara të rreth 60 ushtarëve rusë të vrarë me sa duket nga lëshimi i dy raketave Himars pranë fshatit Trudivske, Donbass.

Ata ishin rreshtuar për të përshëndetur ardhjen e gjeneralit Oleg Moiseev, komandant i Ushtrisë së 29-të të Distriktit Lindor.

Ndërkohë New York Times ka raportuar se në fazat e fundit të betejës së Avdiivka ukrainasit humbën midis 850 dhe 1 mijë burra të vdekur ose të zhdukur.

Një numër kaq i lartë viktimash, megjithatë, mohohet nga Kievi dhe asnjë provë nuk mund të gjendet në video, madje as mes atyre të qëlluara nga ushtarët rusë, të cilat në një rast si ky do të përhapeshin menjëherë në internet.

Viktimat e sfidës mes propagandës kundërshtare gjenden edhe në pjesën e pasme.

Portali Ukrainska Pravda ka raportuar për vetëvrasjen e blogerit rus Andryi Morozov, i cili me sa duket është vetëvrarë dje në mëngjes pas kërcënimeve të agjentëve të Moskës për një postim për luftën që kishte publikuar në Telegram, në të cilin deklaronte se Rusia do të humbiste. mbi 16 mijë ushtarë vetëm në betejën për Avdiivka.

Para se të vriste veten, Morozov kishte shkruar një mesazh të gjatë në internet në të cilin fliste për kërcënimet që kishte marrë nga prezantuesi Vladimir Solovyov.

Sipas gazetës online Meduza, e lidhur me opozitën ruse jashtë vendit, blogeri kreu vetëvrasje në Lugansk, republikën e vetëshpallur të pavarur në Ukrainën lindore.

Në konfuzionin e sfidës ndaj narrativës së krizës është përfshirë edhe alarmi i përhapur nga CIA ditët e fundit, sipas të cilit Moska është gati të lëshojë një bombë atomike në orbitë, e cila ndoshta synon të godasë satelitët perëndimorë.

Hipoteza tani po shfaqet në Washington se rusët në vend të kësaj mund të hedhin një bombë false për të ngatërruar armiqtë e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore